دنیای سایبری را باید به عنوان یک فرصت دید/ از وضعیت پهنای باند اینترنت راضی نیستم / ماهواره اثری بر هویت و ایمان مردم نداشته است

رئیس‌جمهور گفت:‌ در زمینه سیاسی مصلحتمان فقط امنیت ملی و اسرار ملی است نه چیز دیگر. در مسائل اجتماعی نیز آن چه برای ما اهمیت دارد اخلاق عمومی و ارزش‌هاست و مصلحت دیگری را نمی‌شناسیم؛ ضمن اینکه حق ارتباط با شبکه اطلاعات جهانی به عنوان یک حق شهروندی را در کشورمان به رسمیت می‌شناسیم.

حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در مراسم اختتامیه جشنواره فاوا با بیان اینکه کلمه ارتباطات در گذشته معمولا در حد ارتباط فرد با اعضای خانواده طایفه، قبیله، روستا و شهر و دیارش ابلاغ می‌شد و استثنا گاهی با سفری در مسیری به مناطق دیگر کشور؛ در سطح ملی هم وقتی بحث ارتباطات مطرح می‌شد عمدتا بحث مناسبات دولت-ملت بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: اما امروز این ارتباطات از سطح منطقه و کشور خارج شده است، امروز در سطح جهانی شهروندان جدیدی به نام کاربران داریم؛ کاربر شهروند جامعه جهانی نوین دنیای امروز است.

به سوی خانواده جهانی در حال حرکت هستیم

وی با بیان اینکه زمانی بحث این بود که ما به سمت دهکده جهانی حرکت می‌‌کنیم، یادآور شد: امروز کم کم به سوی یک خانوده جهانی در حال حرکت هستیم؛ امروز کشورهایی با چند صد هزار جمعیت کشوری را تشکیل دادند اما گاهی یک شبکه بزرگ اجتماعی دارای میلیون‌ها کاربر است.

رئیس جمهور بر همین اساس دنیای ارتباطات و اطلاعات دنیای عجیب و غریبی دانست و گفت: این که در هر دقیقه یک میلیون و ۸۰۰ هزار لایک در فیس‌بوک شاهدیم یا در گوگل در هر دقیقه ۲ میلیون نفر از این سرویس استفاده می‌کنند یا ۷۰ ساعت فیلم در یک دقیقه وارد یوتیوب می‌شود و در همان زمان یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر این فیلم را می‌بینند یا  دانلود می‌کنند به معنای یک تحول بزرگ در دنیای امروز است.

روحانی با بیان اینکه گر چه ما به صورت عینی با فضای مجازی برخورد نمی‌کنیم اظهار داشت: اما آثار آن بر جامعه و حتی بر سبک زندگی مردم کاملا عینی است.

وی با تاکید بر اینکه امروز یک نفر در گوشه‌ای از دانشگاه یا در منزل می‌تواند صدها و هزاران کیلومتر فاصله هم که باشد با کاربری دیگری ارتباط برقرار کند پیام بدهد و بگیرد گویی دوران پیام‌های یکطرفه به سر آمده است.

به دورانی خواهیم رسید که استبداد پیام وجود ندارد

روحانی اضافه کرد: کم کم به نقطه‌ای می‌رسیم که دیگر جایی برای استبداد پیام نباشد. دیگر دوران پیام از طریق بلندگوهای یکطرفه و منبرهای یکطرفه و تریبون‌های یکطرفه به سر آمده و امروز هر پیامی که دنیا بازتاب وسیع‌تری دارد تاثیرگذارتر است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نباید دنیای سایبری را دنیایی بدانیم که به دلیل اضطرار و ناچاری وارد آن شده‌ایم، گفت: دنیای سایبری را باید به عنوان یک فرصت دید؛ قرن‌ها حافظ، سعدی، فردوسی و مولانا فرهنگ ایرانی اسلامی را پاس داشتند و آن را به نسل‌های بعد منتقل کردند. در دورانی که ابزار مدرن هم در اختیار نداشتند امروز جوانان تحصیل‌کرده فضای بزرگی در اختیار دارند تا بتوانند هویت ایرانی اسلامی را پاس دارند.

وی با بیان اینکه چرا به جوانانمان اعتماد نمی‌کنیم، اظهار داشت: در سال‌های اول انقلاب دغدغه ما این بود مبادا یک دستگاه ویدئویی وارد کشور شود و این که چگونه ایمان و هویت جوانان را حفظ کرد؛ دیدیم ویدئو آمد و وارد خانه‌ها هم شد اما در ایمان جوانان اثری نگذاشت بلکه حضور آنها در مساجد و محافل و راهپیمایی‌های انقلابی بیشتر شد و در جبهه‌ها نیز افتخار آفریدند.

ویدئو و ماهواره هم نتوانست اثری در ایمان جوانان ما بگذارد

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بعدها قصه دیگری شروع شد و آن این بود که با ماهواره‌ها چه کنیم، اظهار داشت: بحثی بود که اگر خدایی نکرده تلویزیونی بتواند با دیشی مخفی یا آشکار شبکه دیگری را بگیرد و جوانی ببیند دیگر چگونه اسلامیت و ایرانیت می‌ماند؟ اما دیدیم آمد و مبارزه هم در پشت‌بام تاثیرگذار نبود و ایمان و هویت مردم از دست نرفت.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز ظاهرا قصه دیگری به پا شده و آن اینکه با اینترنت و جوان کاربر و ایمیل و موبایل چه کنیم؟ من به همه دوستان عرض می‌کنم به جوانانمان اعتماد کنیم؛ جوانان ما با فطرت پاک هستند و ایران شان را با همه وجود دوست دارند و به اسلام خاندان ائمه واهل بیت عشق می‌ورزند حال اگر در گوشه‌ای روزی خطایی شود می‌شود آن را باز گرداند.

وی ادامه داد:‌البته این به آن معنا نیست که ما به امنیت ملی فکر نکنیم و اسرار ملی که به عنوان یک گوهر تابناک در اختیار ماست آن را رها کنیم چرا که حتی کشورهای پیشرفته هم نسبت به مسائل امنیت ملی خودشان دغدغه‌های خاص خود را دارند.

مصلحت ما در زمینه سیاسی فقط اسرار و امنیت ملی است

روحانی با تاکید بر اینکه ما در زمینه سیاسی مصلحتمان فقط امنیت ملی است و اسرار ملی است نه چیز دیگر، گفت: در مسائل اجتماعی نیز آن چه برای ما اهمیت دارد اخلاق عمومی و  ارزش‌هاست مصلحت دیگری را نمی‌شناسیم ضمن اینکه حق ارتباط با شبکه اطلاعات جهانی به عنوان یک حق شهروندی را در کشورمان به رسمیت می‌شناسیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر روزگاری سواد به مفهوم خواندن و نوشتن ورود به دبیرستان و دانشگاه بود، افزود: امروز سواد به معنای ورود آسان به جامعه بزرگ اطلاعاتی و اینترنت است.

وی  تاکید کرد: توسعه و اقتصاد مقاومتی بدون فناوری‌های نوین و در راس آن IT و ICT امکان‌پذیر نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه انقلاب عزیز اسلامی ما در دورانی که به دوران دین‌زدایی معروف بود پیروز شد گفت: ما شعار اسلام‌گرایی را در دورانی در جهان ترویج کردیم که غرب‌گرایی به عنوان فرهنگ حاکم در بسیاری در جوامع سیطره یافته بود.

باید فرهنگ اسلامی و ایرانی را به جهانیان معرفی کنیم

روحانی با تاکید بر اینکه باید فرهنگ اسلامی و فرهنگ ایرانی را به جهانیان معرفی کنیم، یادآور شد: این تنها کار دولت نیست کار مردم، جوان‌ها، بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی اضافه کرد: شورای عالی فضای مجازی مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و اطلاعات همه و همه باید زمینه را برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در فاوا آماده کنند.

روحانی با اشاره به اظهارات وزیر ارتباطات مبنی بر ایجاد ۳۰هزار شغل در سال ۹۳ در فناوری ارتباطات، اظهار داشت: بنده گفتم انتظارم ۱۰۰ هزار شغل جدید در فناوری ارتباطات بود حال وی امسال قول ۳۰ هزار نفر و سال آینده به بعد قول ۱۰۰ هزار نفر را دادند؛ اتقافا این فناوری می‌تواند زنان و دختران  جوان کشور را در خانه فعال کند.

تاکید رئیس جمهور بر توسعه دولت الکترونیک

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه البته ما در زمینه زیرساخت، ابزار و امکانات فنی هنوز سطح پایین هستیم گفت: البته در برخی جاها در دنیا پیشرفت ما خوب بوده است اما در پهنای باند یا پهن‌باند رده ما ۱۵۳ است که خیلی پایین هستیم امروز دورانی است که باید فضایی مطمئن‌تر و کم هزینه‌تر و با صرف زمان کمتر امکانات لازم را برای نسل جوان فراهم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید دولت الکترونیک شود، اظهار داشت: اگر می‌خواهیم وقت مردم کمتر گرفته شود و کارها کم هزینه‌تر و دقیق‌تر باشد باید دولت ما دولت الکترونیک شود که برای این کار قدم‌های کوتاهی برداشته شده و قدم‌های بلندی پیش رو است.

روحانی با تاکید بر اینکه باید برنامه‌ریزی برای نهضت دیجیتالی  آغاز شود، افزود: در چارچوب قانون همه اسناد و مدارک دیجیتال شود تا بتوانیم سرعت لازم را برای خدمت به مردم انجام دهیم.

از وضعیت پهنای باند اینترنت راضی نیستم

روحانی با تاکید بر اینکه بنده به عنوان رئیس جمهور از شرایط پهنای باند راضی نیستم گفت: قرار ما با این وزارتخانه این است هر چه سریعتر به نسل ۳ و ۴ برسیم. پهنای باند نه تنها برای منازل حتی برای موبایل‌هایی که در اختیار مردم و کاربران است و این کار با حضور همه شرکت‌های خصوصی باید انجام شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه این فناوری در زمینه سلامت هم باید به کمک بیاید، اظهار داشت: اگر بخواهیم دارو در کشور درست مصرف شود تمام نسخه‌ها باید در شبکه جامع اطلاعاتی بیاید اگر می‌خواهیم کارتی وجود داشته باشد که تمام شناسنامه بهداشتی و درمانی را نشان دهد همه این‌ها به این فناوری نیازمند است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در بخش تجارت آموزش و پرورش و همه زمینه‌ها به این فناوری نیاز است گفت: در واقع این فناوری، فناوری مادر است.

وی با بیان اینکه هر کاری می‌کنیم در مسیر صیانت باشد نه محدودیت یادآور شد: صیانت از ارزش‌ها و منافع ملی که چارچوب این با شورای عالی فضای مجازی است و اجرا با دستگاه‌های اجرایی است.

https://hoorkhabar.ir/29900کپی شد!
58