شواهدی جدید از شیوه حمایت ترکیه از ترویست‌های تکفیری

یکی از مسائلی که در تحلیل اقدامات تروریست های تکفیری در منطقه مورد اشاره قرار می گیرد، این است که آن ها بدون دریافت کمک های خارجی از کشورهای منطقه و خارج از منطقه، قادر به ادامه حیات خود نیستند. در این میان، دولت ترکیه از همان ابتدا به عنوان یکی از حامیان اصلی این تروریست ها مطرح شده و شواهد میدانی به طور روزافزونی این موضوع را مورد تأیید قرار می دهد.
روزنامه ترکیه ای «طرف» در مطلبی به بررسی روابط دولت ترکیه با ترویست های داعش پرداخته و می نویسد آنکارا میزان صادرات خود به مناطق تحت کنترل داعش در سوریه را به شکل چشمگیری افزایش داده است. اقدامی که مستقیماً در راستای حمایت از این گروه انجام می گیرد.
به نوشته این روزنامه، در حالی که میزان مجموع صادرات ترکیه به خارج در هشت ماهه نخست سال جاری میلادی ۵.۲ درصد رشد داشته، میزان صادرات این کشور به مناطق تحت کنترل داعش در سوریه با افزایش چشمگیر، به میزان ۵۷ درصد رشد داشته است.
این روزنامه اشاره می کند که طی ماه های اخیر، داعش با تجهیزات و سازماندهی کامل و بدون هیچ گونه کمبود لجستیکی به حملات خود در سوریه و عراق ادامه داده است. دلیل این امر آن است که ترکیه صادرات خودرو و لوازم یدکی، البسه، غذاهای فاسد نشدنی، اقلام الکترونیکی و تولیدات شیمیایی را به مناطق تحت کنترل داعش افزایش داده است.
آمارهای مربوط به صادرات ترکیه به مناطق مذکور، از سوی «انجمن صادرکنندگان ترکیه» ارائه شده است. بر اساس این آمارها، سوریه که سال گذشته در رتبه چهل و سوم واردکنندگان از ترکیه قرار داشت، امسال با ۱۰ پله صعود به رتبه سی و سوم ارتقا پیدا کرده است. در هشت ماهه نخست سال جاری و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، صادرات ترکیه به داخل مرزهای سوریه، از ۵۷۴ میلیون دلار به ۹۰۳ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است. اما نکته اینجاست که کالاهای صادر شده، به مناطق تحت کنترل تکفیری ها فرستاده می شود.
نکته جالب تر اینجاست که این افزایش صادرات، دقیقاً درباره اقلامی صورت گرفته که داعش برای ادامه حملات خود در سوریه و عراق به آن ها نیازمند است. بر این اساس، میزان صادرات خودرو و قطعات یدکی ۳۰۳ درصد و صادرات مواد غذایی فاسد نشدنی نیز ۵۰ درصد افزایش یافته است. تنها رقم کاهش، مربوط به میوه و سبزیجات بوده است.
در ماه سپتامبر ۲۰۱۳، یعنی دقیقاً یک سال پیش، شهر سوری «اعزاز» در مرز این کشور با ترکیه به دست تکفیری ها افتاد و از آن زمان تاکنون، صادرات ترکیه به داخل مرزهای سوریه از طریق این شهر، ۷۹ درصد افزایش یافته است. البته این رقم به جز کالاهای قاچاق است؛ زیرا به عنوان مثال، در یک مورد نیروهای امنیتی مقادیر قابل توجهی اقلام دارویی و قطعات یدکی را در این منطقه کشف و ضبط نمودند.
گفتنی است در این میان، اخباری نیز وجود دارد مبنی بر اینکه حمایت ترکیه از تکفیری ها تنها محدود به افزایش صادرات به مناطق تحت کنترل آن ها نشده و آنکارا از طریق خرید نفتی که تروریست ها در این مناطق استخراج می کنند نیز به آن ها کمک می کند. به هر حال، این گزارش ها و آمارها بار دیگر رویکرد خاص دولت ترکیه به تکفیری ها و تلاش برای استفاده از آن ها در راستای منافع خود را نشان می دهد.
https://hoorkhabar.ir/251459کپی شد!
70