رییس جهاد کشاورزی خبرداد: احداث منطقه آزاد کشاورزی در خوزستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از احداث منطقه آزاد کشاورزی در استان خبر داد.

کیخسرو چنگلوایی در نشست خبری که امروز، چهارم شهریورماه برگزارشد، اظهارکرد: امسال نیز همانند سال‌های گذشته خوزستان با تولید ۱۴.۵ میلیون تن محصولات کشاورزی در جایگاه نخست کشوری قرار گرفت.

وی افزود: استان ما سالانه با تولید بیش از یک میلیون تن گندم، تامین ۳۸ درصد ذرت کشور و ۵۰ درصد صادرات خرما رتبه اول را در بین استان‌های دیگر دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح‌کرد: امسال یک میلیون و ۳۰ هزار تن گندم در استان خریداری شد که این میزان نسبت به سال‌گذشته ۴۳ درصد افزایش تولید را نشان می‌دهد. این آمار بدون احتساب گندم بذری خودمصرفی و گندمی که توسط بخش‌خصوص خریداری شده، است.

چنگلوایی بیان‌کرد: تولید ماهیان خاویاری نیز یکی از اقدامات مهمی است که از دو سال‌گذشته در خوزستان و توسط بخش‌خصوصی انجام شد.

وی عنوان‌کرد: برای تجهیز و نوسازی سیستم مکانیزاسیون و ادوات کشاورزی ۴۶۰ میلیارد ریال اعتبار تامین شده است. همچنین ۱۲۸ میلیارد تومان دیگر برای خرید بذر و نهاده‌ها، ماشین‌آلات دامپروری و صنایع تبدیلی جذب شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: خوشبختانه امسال موازنه تولید خیلی از محصولات کشاورزی از جمله گوشت قرمز مثبت شد اما به تلاشی بیشتری نیاز است که تولید را به سمت صادرات هدایت کنیم.

چنگلوایی خاطرنشان‌کرد: از سال‌های گذشته کشت چغندر قند به دلیل تعطیلی کارخانه قند دزفول و اهواز متوقف شد اما کشاورزان خوزستان سال‌گذشته موفق به کشت مجدد این محصول با سطح ۲ هزار هکتار شدند که عملکرد قابل توجهی را در میزان تولید داشت. برای سال زراعی جدید نیز برنامه‌ریزی شده تا کشت چغندر قند به ۷ هزار هکتار ارتقا یابد.

وی افزود: از جمله پروژه‌های مهمی که پس از چند سال دوباره فعال شده، طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتاری اراضی دشت‌های خوزستان و ایلام است. سال‌گذشته در سفر دولت یازدهم به استان ۱.۵ میلیارد دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح اختصاص یافت. تاکنون ۷۵۰ میلیارد تومان از این اعتبار برای اجرای شبکه‌های فرعی، زهکش زیرزمینی و تسطیح اراضی به شرکت جهاد نصر پرداخت شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیان‌کرد: اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در استان یک فرصتی است که می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم به ویژه کشاورزان را حل کند.

چنگلوایی ادامه‌داد: این طرح هم‌اکنون در ۱۹ شهرستان در حال اجراست و قرار است ۱۱۶ هزار هکتار شبکه فرعی، ۹۵ هزار هکتار زهکش زیرزمین و ۱۲۳ هزار هکتار تسطیح اراضی ایجاد ‌شود. علاوه بر اعتبارات صندوق توسعه ملی ۱۹۰۰ میلیارد تومان از محل فاینانس با کشور چین برای اجرای این طرح تامین شده است.

وی از آغاز سرشماری کشاورزی در مهرماه خبرداد و گفت: این سرشماری همزمان در سراسر کشور انجام می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به پروژه‌های قابل افتتاح این سازمان در هفته دولت اظهارکرد: ۱۰۷ پروژه کشاورزی با ۲۸۷ میلیارد تومان اعتبار در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد که زمینه اشتغال ۹۴۸ نفر را به‌طور مستقیم و غیرمستقیم فراهم می‌کند. عمده این پروژه‌ها در شهرستان باغملک است.

چنگلوایی در ارتباط با وضعیت کمبود آب کشاورزی و کاهش سطح زیرکشت گفت: امسال سطح برنج به دلیل مصرف بالای آب ۲۰ هزار هکتار کاهش یافت، به طوری که در حوضه‌های کارون و کرخه کشاورزان در ۷۰ درصد اراضی مجوز کشت داشتند.

وی یادآورشد: خوشبختانه صادرات محصولات کشاورزی روند صعودی داشته و از نظر وزنی ۲۱ درصد افزایش را نسبت به دو سال‌گذشته نشان می‌دهد.

https://hoorkhabar.ir/233996کپی شد!
162
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.