افکار منحط نمی دانند آزادی در دانشگاه یعنی چه/ جاسبی تاریخ دانشگاه آزاد می‌نویسد

رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه جای فرجی دانا خالی است، گفت: جای فرجی دانا در این جلسه خالی است چون در این جامعه عده ای افکار منحط وجود دارد که نمی داند آزادی در دانشگاه یعنی چه.

 آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی امروز در نخستین جشنواره علوم پزشکی دانشگاه آزاد با عنوان «لقمان حکیم» در ارتباط با توسعه تحصیلات تکمیل و دانشگاه سازی در کشور گفت: یکی از آرزوهای مهم و بسیار قدیمی من امروز در این جشنواره در حل محقق شدن است و شاهد آن بودم. این آرزو حال از مباحث مقدماتی خارج شده و هم اکنون از حضور فرهیختگان بزرگ علمی کشورمان در این جشنواره فاخر بهره مند می شویم.

وی ادامه داد: علیرغم این که در سال های دور با فعالیت و گسترش بخش خصوصی در عرصه علمی مخالفت هایی می شد اما امروز همین نهادهای قوی و غیردولتی در کشور تشکیل شده اند.

رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد با بیان این که تمام بخش های مختلف این جشنواره به جز قسمتی از آن که به من مربوط می شد برایم دلنشین بود، ادامه داد: اگر می توانستم آن قسمتی را که به من مربوط می شد را قطع می کردم چون برایم دلنشین نبود و من غافلگیر شدم.

آیت الله هاشمی رفسنجاین در ادامه با بیان این که دانشگاه آزاد همانند جرقه ای بود که امروز آذرخش آن فضا را گرفته است به فعالیت هایش در اوایل انقلاب برای گسترش این دانشگاه اشاره کرد.

وی ادامه داد: همان اوایل انقلاب می دانستم که به خاطر جنگ و بازسازی کشور دولت به این زودی ها نمی تواند امکانات لازم را برای گسترش تحصیلات تکمیلی فراهم کند همان طور که تا کنون هم در این زمینه چندان موفق عمل نکرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: پس از آن شاهد بودیم که عده ای از افراد که نمی توانستند از دیوار کنکور بالا بروند اگر امکانات لازم را داشتند می توانستند به خارج از کشور بروند و بقیه مجبور بودند در داخل بمانند اما ما کار را به جایی رساندیم که هم اکون در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد ظرفیت پذیرش دانشجو به اشباع رسیده است و حال باید تمام ظرفیتمان را برای گسترش مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تجمیع کنیم.

وی بار دیگر درباره مخالفان این دانشگاه به برخی موارد اشاره کرد و اظهار داشت: مخالفان غیردولتی ها را بر نمی تابیدند و ما حتی برای اساسنامه دانشگاه آزاد در شورای عالی اقنلاب فرهنگی عده ای مخالف داشتیم. خیلی ها از دادن اساسنامه به ما دوری می کردند.

جاسبی تاریخ دانشگاه آزاد را می نویسد

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود درباره جاسبی گفت: جاسبی هم اکنون در حال نگارش تاریخ دانشگاه آزاد است که این شجره طیبه به فراموشی سپرده نشود. هرچند که دولت احمدی نژاد او را از بودن در دانشگاه آزاد باز داشت ولی جاسبی هم اکنون در هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد حضور دارد اما با کمک میرزاده در حال گسترش کیفی دانشگاه آزاد هستیم.

جای فرجی دانا خالی است

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود واکنشی هم به استیضاح فرجی دانا نشان داد و گفت: جای فرجی دانا در این جلسه خالی است چون در این جامعه عده ای افکار منحط وجود دارد که نمی داند آزادی در دانشگاه یعنی چه. اصلاً فعالیت در دانشگاه خفه وجود ندارد و می دانیم که دانشمندان و استادان مان اگر میدان داشته باشند بسیار درخشان حاضر می شوند و افتخارآفرینی می کنند.

شهریه های پزشکی کم است

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که بخش پزشکی دانشگاه آزاد بسیار پرهزینه است اظهار داشت: شهریه هایی که برای دانشکده های پزشکی از دانشجویان دریافت می شود بسیار کم است.

 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش به برخی آیات قرآن اشاره کرد که به تفکر و تعمق و حتی پژوهش تاکید شده است.

وی در این باره تاکید کرد: ما امروز به تفکر، پژوهش می گوییم و تفکر در واقع عمیق شدن در مسایل است که هرچند آمدن تفکر به کشور با انتقال ترجمه شروع شد اما ما باید تفکر را در کشور خودمان تعمیق دهیم و دنباله روی غربی ها نباشیم. مثلاً همین ۱۰ سال پیش آنها ماهواره خود را برای کشف کهکشانی به فضا فرستادند و همین یک سال پیش بود که این ماهواره به کهکشان مورد نظر رسید و حالا مدتی دیگر باید کاوشگرش را در آنجا رها سازد.

هاشمی رفسنجانی در ادامه گفت: به خاطر مسیرهای سطحی صوفی نمایان از دین دور شدیم در حالی که دین برای همه امور است و اگر ما حکومت اسلامی هستیم باید زمینه های تحصیل را در جامعه فراهم کنیم.

وی با یادآوری این که هنوز هم بسیاری از دانشگاه های بزرگ دنیا غیردولتی هستند ابراز امیدواری کرد که دانشگاه آزاد هم همانند سایر دانشگا های طراز اول کشورمان بتواند در آینده نزدیک درخشان تر ظاهر شود.

نباید دنباله وری کارهای تکراری دنیا باشیم

رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد همچنین بر تجاری سازی محصولات دانش بنیان و توسعه شرکت های دانش بنیان توسط دانشگاه آزاد در کشور تاکید کرد و گفت: دیگر نباید دنباله روی کارهای تکراری دنیا باشیم چون ایران می تواند خودش این کارها را انجام دهد.

وی درباره پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد گفت: ما پذیرش دانشجو در دانشگاه همانند اسمش آزاد گذاشته ایم و تمامی افراد با هر سن و شرایطی و بدون هیچ محدودیتی می توانند وارد این دانشگاه شوند و تحصیل کنند.

https://hoorkhabar.ir/231761کپی شد!
84