جزئیات افزایش تولید نفت و گاز در سال ۹۳/ ظرفیت تولید نفت مرز ۴ میلیون بشکه را می‌شکند

وزیر نفت با تشریح برنامه های افزایش تولید نفت و گاز ایران در سال ۹۳ از افزایش ظرفیت تولید ۱۰۰ میلیون متر مکعبی تولید گاز ایران خبر داد و گفت: سال آینده ظرفیت تولید نفت از مرز ۴ میلیون بشکه در روز عبور می‌کند.

بیژن زنگنه درباره برنامه‌های جدید افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز طبیعی ایران در سال ۹۳، گفت: در شرایط فعلی ظرفیت تولید روزانه نفت خام ایران به حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

وزیر نفت با اعلام اینکه با این وجود هم اکنون ایران کمتر از ۳.۸ میلیون بشکه نفت تولید می کند، تصریح کرد: مطابق با برنامه ریزی های انجام شده سال آینده ظرفیت تولید نفت ایران بار دیگر از مرز چهار میلیون بشکه در روز عبور می کند.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اعلام اینکه در ماه های اخیر صادرات نفت خام ایران روند صعودی داشته است، اظهار داشت: با این وجود جایگاه نفتی ایران در اوپک خوب نیست و هم اکنون عراق بیش از ایران نفت صادر می کند.

این مقام مسئول همچنین در خصوص برنامه افزایش تولید گاز طبیعی ایران در سال آینده توضیح داد: سال آینده با بهره برداری برخی از فازهای پارس جنوبی و سایر حوزه‌ها در مجموع ظرفیت تولید گاز ایران حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش می یابد.

زنگنه خاطر نشان کرد: هم اکنون تولید زودهنگام از برخی از فازهای پارس جنوبی آغاز شده است که در نهایت سال آینده تولید گاز تعدادی دیگر از فازهای این میدان مشترک گازی هم آغاز خواهد شد.

به گزارش مهر، گزارش موسسات معتبر بین المللی حاکی از آن است که تولید نفت خام ایران در ماه فوریه سال جاری میلادی (بهمن و اسفند ۹۲) به‌طور میانگین با افزایش روزانه ۵۰ هزار بشکه نسبت به ماه ژانویه، به روزانه دو میلیون و ۸۰۲ هزار بشکه رسیده است.

از مجموع روزانه ۳۰ میلیون و ۱۱۵ هزار بشکه تولید اوپک در ماه فوریه، بیشترین و کمترین میزان تولید به ترتیب مربوط به عربستان سعودی با میانگین روزانه ۹ میلیون و ۶۲۵ هزار بشکه و لیبی با میانگین روزانه ۳۴۱ هزار بشکه است.

 

https://hoorkhabar.ir/2300کپی شد!
183