احداث کتابخانه عمومی روستای سوره با اعتبار یک میلیارد ریالی

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی خرمشهر از ساخت کتابخانه عمومی سوره این شهرستان با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۵۱۸ میلیون ریال از محل دو درصد نفت خبر داد.

رحیم محمدی‌پارسا ضمن تقدیر و تشکر از مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند در واگذاری یک‌هزار مترمربع زمین به نهاد کتابخانه‌های عمومی برای احداث یک باب کتابخانه در روستای سوره شهرستان خرمشهر اظهار کرد: عملیات اجرایی احداث این کتابخانه عمومی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۵۱۸ میلیون ریال از محل دو درصد نفت در فاز اول پیش‌بینی شده که در حال حاضر در مرحله اجرای پی است.

وی با بیان اینکه این پروژه تاکنون از پیشرفت فیزیکی بسیار مطلوبی برخوردار بوده است افزود: با توجه به محدود بودن اعتبارات تزریقی برای ساخت این کتابخانه عمومی، نیاز به استمرار حمایت‌های فرماندار خرمشهر و نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص تامین و جذب اعتبار لازم از محل اعتبارات ماده ۱۸۰ در راستای اتمام ساخت این پروژه در کوتاه‌ترین زمان شد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی خرمشهر تصریح کرد: تسریع در ساخت این کتابخانه عمومی باعث می‌شود اهالی روستای سوره و روستاهای همجوار از نعمت کتاب و کتابخانه زودتر بهره‌مند شوند و جوانان و نوجوانان و حتی کودکان نیز به یک مأمن فرهنگی بسیار خوب دسترسی پیدا کنند.

محمدی‌پارسا ادامه داد: با این اقدام کودکان و نوجوانان می‌توانند اوقات فراغت خود را در کتابخانه عمومی سپری کنند و برنامه‌های فرهنگی کتابخانه نیز مطمئنا در فرهنگ عمومی منطقه تاثیر بسزایی خواهد داشت.

این مسئول فرهنگی خاطر نشان کرد: سرانه فضای کتابخانه‌های عمومی خرمشهر با ساخت این کتابخانه از ۲.۰۴ متر به ازای هر یکصد نفر به ۲.۲۲ متر به ازای هر یکصد نفر ارتقا خواهد یافت.

*تجهیز کتابخانه‌های عمومی شهرستان با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیون ریال

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در راستای شاداب‌سازی محیط کتابخانه‌های عمومی و همچنین رضایتمندی بیشتر مراجعان، کتابخانه‌های عمومی شهرستان با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیون ریال تجهیز شدند.

محمدی‌پارسا تصریح کرد: با این تجهیزات اضافه شده جدید، بخش‌های کودک، مخزن و بخش آی.تی کتابخانه‌های عمومی شهرستان به‌روزرسانی شد و فضای فیزیکی کتابخانه‌های عمومی خرمشهر نیز با اعتباری بالغ بر ۳۱۰ میلیون ریال بهسازی شد تا اعضای کتابخانه‌های عمومی این شهرستان در فضای امن، آرام، دلنشین و زیبا به مطالعه بپردازند.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی خرمشهر اضافه کرد: بی‌شک یکی از خواسته‌های همه اعضا و مراجعان به کتابخانه‌های عمومی و عموم مردم علاقمند به کتاب و کتابخوانی، تزریق مستمر کتب جدید و به روز به کتابخانه‌های عمومی است که این مهم اگر چه با ارسال سهمیه‌های مشخص و مداوم به کتابخانه‌های عمومی و در خواست کتاب اعضا از طریق سامانه اینترنتی طرح کتاب من در حال انجام است اما جوابگوی نیاز مراجعه کنندگان نیست.

این مسئول ادامه داد: این روند، نیاز به حمایت‌های محلی در راستای افزایش سرانه کتاب شهرستان خرمشهر دارد، که در این زمینه در برنامه‌های خود سعی در تامین کتب مورد نیاز کتابخانه‌های عمومی از طریق خیرین شهرستان، سازمان‌ها از جمله سازمان منطقه آزاد، فرماندار و دیگر دستگاه‌های اجرایی را داریم که تاکنون نیز کارهایی انجام شده است.

*تزریق منابع جدید به کتابخانه‌ها

به گفته وی، به زودی منابع جدید به کتابخانه‌های عمومی تزریق می‌شود.

محمدی‌پارسا همچنین عنوان کرد: یکی از عوامل بسیار مهمی که در ترویج سنت حسنه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین آحاد مردم جامعه تاثیر بسزایی دارد بهره گرفتن از پتانسیل‌های موجود اداره‌ها و سازمان‌های دیگر و همراه کردن آنها در این مسیر است که می‌توانند در راستای شتاب بخشیدن به گسترش فرهنگ مطالعه مؤثر باشند.

این مسئول فرهنگی ادامه داد: در این زمینه، اداره کتابخانه‌های عمومی خرمشهر با انعقاد تفاهمنامه با دیگر دستگاه‌های اجرایی شهرستان سعی دارد از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی برای اطلاع رسانی فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی به عموم مردم و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در شهرستان استفاده کند.

وی در پایان افزود: در این راه با پیگیری‌های مجدانه‌ای که صورت گرفته انعقاد تفاهمنامه با آموزش و پرورش خرمشهر برای هدایت نوسوادان و کم سوادان به کتابخانه‌های عمومی این شهرستان و انعقاد تفاهمنامه با اداره بهزیستی خرمشهر انجام شده است.

https://hoorkhabar.ir/229870کپی شد!
68
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.