خیز بلند برای تخریب «سرای عجم» / میراث فرهنگی تنها است

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری خوزستان از تلاش دوباره مالک «سرای عجم» برای تخریب این بنای تاریخی از صبح امروز خبر داد.

افشین حیدری اظهار کرد: ما به محل «سرای عجم» مراجعه کردیم و در محل حاضر شدیم. اما مالک حکم دادگاه در دست دارد.

 

وی تصریح کرد: میراث فرهنگی اکنون تنها است و هیچ کس از آن حمایت نمی‌کند.

 

او خاطرنشان کرد: این بنا مال مردم است و به آن‌ها تعلق دارد اما متاسفانه عده‌ای فقط شعار می‌دهند و نگاه مادی به این گونه قضایا دارند.

 

حیدری تاکید کرد: هر بنایی که تخریب می‌شود در واقع روح مردم و شهر از بین می‌رود.

 

وی اذعان کرد: ما دیگر خسته شده‌ایم چراکه کسی حاضر به حمایت از ما نیست و همه شعار می‌دهند.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان توضیح داد: مالک با حکم دادگاه آمده است و قصد تخریب «سرای عجم» را دارد. ما همکاران یگان حفاظت را به آن جا فرستاده‌ا‌یم و حتی خود من با مالک بنا صحبت کردم اما اصلاً فایده‌ای ندارد چراکه دستگاه قضا حق را به مالک بنا داده است و آن‌ها‌ نیز قصد تخریب دارند.

 

حیدری همچنین گفت که هم‌اکنون عازم استانداری است تا این موضوع را با استاندار خوزستان در میان بگذارد.

 

سرای عجم بنایی تاریخی است که در سال ۱۳۸۲ با شماره ۱۰۸۷۵ به ثبت ملی رسید. این بنا در گذشته هم به عنوان یکی از کاروانسراهای شیخ خزعل بوده و هم بازار و در حال حاضر به عنوان انبار از آن استفاده می‌شود. بنای سرای عجم از لحاظ معماری منحصربه‌فرد و بنایی یک طبقه است و دارای آجرچینی، ستون‌های حجاری شده، حجره‌های متعدد، سنگ‌فرش و در و پنجره چوبی است. این بنا بارها توسط مالکش مورد تعرض قرار گرفت به طوری که بخش‌هایی از آن به صورت شبانه تخریب شد. آخرین تعرض به این بنا در شهریور ۱۳۹۲ بود که توسط نیروهای میراث فرهنگی و جمعی از دوستداران میراث فرهنگی اهواز متوقف شد.

 

این بنا در خیابان پشتی خانه دادرس واقع است. سرای عجم که در خیابان آزادگان اهواز «۲۴ متری» واقع است در تملک شخصی است که بالکن مهدیان را برای همیشه تخریب کرد و قصد تخریب سرای عجم را نیز دارد. مالک آن به این بهانه که در هنگام ثبت از وی اجازه کسب نشده قصد خارج کردن آن از فهرست آثار ملی را دارد. در حالی که سازمان میراث فرهنگی در هر استان موظف است نسبت به ثبت و حفاظت بناهای واقع در محدوده بافت تاریخی شهر، ابلاغ به شهرداری و شورای شهر و احیای بافت‌های تاریخی اقدام کند. تا سال ۱۳۸۹ بخشی از این بنا تخریب شده و مالک قصد تخریب کل بنا و ساختن ساختمانی جدید را در محل آن دارد. سرای عجم از جمله بناهای در معرض خطر است که با ادامه روند تخریب پیش بینی می‌شود در آینده تخریب خواهد شد ضمن آن که مالک بنا سابقه تخریب بالکن مهدیان را در کارنامه خود دارد.

 

سرای عجم به تقاضا و پیگیری مستقل مالک از فهرست ثبت آثار ملی خارج شد. مالک بنای تاریخی سرای عجم اهواز ظهر روز یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ قصد تخریب این بنا را داشت اما مداخله کسبه این سرا و نیروهای یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی خوزستان مانع از انجام این کار شد. تا کنون بخشی از هلالی‌ها و ستون‌های این بنا تخریب شده است. همچنین مالک این بنا در ۱۳ فروردین ۱۳۹۲ به دلیل خلوت بودن شهر توسط عده‌ای یکی از طاق‌های سرای عجم را تخریب کرد.

https://hoorkhabar.ir/2258کپی شد!
136