مدیرعامل شهرک‌های صنعتی خوزستان: سود بالای تسهیلات بانکی مورد استقبال صنعتگران نیست

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان گفت: نرخ سود بالای تسهیلات بانکی مورد انتظار صنعتگران استان نیست و استقبال از آن بسیار کم است.

اخلاق محمدیان در نشست خبری که امروز، ۲۹ مردادماه در محل شرکت شهرک‌های صنعتی استان برگزار شد، اظهارکرد: ‌در بخش صنعت استان، بیشترین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها مربوط به هزینه‌های شخصی صنعتگران است.

وی افزود: ایجاد زیرساخت‌ها و توسعه بخش صنعت یکی از مهمترین وظایف و نقش‌های حاکمیتی دولت‌ها در اقتصاد کشورها است.

محمدیان تصریح‌کرد: شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها نیز به عنوان زیرمجموعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران دقیقا با همین هدف، یعنی ایجاد و توسعه زیرساخت‌های اقتصادی در بخش صنعت، استقرار متمرکز صنایع در درون شهرک‌ها و نواحی صنعتی به منظور افزایش سطح خدمات‌رسانی و حمایت‌های همه‌جانبه از واحدهای تولیدی و صنعتی تاسیس شده‌اند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان با بیان این‌که این شرکت در ابتدای سال ۱۳۷۰ با رویکرد ایجاد و گسترش شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان تشکیل شد، عنوان‌کرد: بسیاری از استان‌ها به خصوص استانهای صنعتی کشور در ابتدای دهه ۶۰ توانستند شرکت شهرک های صنعتی را تاسیس کنند و همین موضوع باعث شد تا استان‌هایی همچون تهران، اصفهان، فارس و چند استان دیگر مسیر توسعه صنعتی را با سرعت و فرصت بیشتری طی کنند، در حالی که خوزستان درگیر جنگ تحمیلی و نبرد با دشمن متجاوز عراق ودولت‌های مستکبر غربی حامی این رژیم بود.

وی اظهارکرد: با همه عقب‌ماندگی‌ها خوشبختانه مواهب و استعدادهای خدادادی همچون منابع استراتژیک عظیم زیرزمینی نفت و گاز، وجود رودهای پرآب، موقعیت جغرافیایی برخورداری از اقلیم مناسب کاشت و برداشت در فصول مختلف کشاورزی و نخلستان‌های وسیع، بنادر و تالاب‌ها و فرودگاه‌ها و سد و نیروگاه، این ادعا را ثابت می‌کند که خوزستان در طول تاریخ از جایگاه خاصی در زمینه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برخوردار است.

محمدیان بیان‌کرد: امروز خوزستان دارای ۷۰ شهرک و نواحی صنعتی مصوب با مساحتی بیش از ۷۰۷۸ هکتار و اماکن واگذاری زمین در تمام شهرستان‌ها است. تاکنون تعداد ۲۲۴۰ فقره قرارداد واگذاری در شهرک‌ها منعقد شده که از این تعداد ۱۰۵۳ طرح به بهره‌برداری رسیده و برای بیش از ۱۵ هزار نفر اشتغال‌زایی شده است.

وی افزود: از جمله مزیت‌های قابل توجه صنایع کوچک این است که با سرمایه‌گذاری اندک و در مدت زمان کم ایجاد و به بهره‌برداری می‌رسند و باعث ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در منطقه محل اجرای طرح می‌شوند؛ اما این واحدها در مقابل نوسانات و اتفاقات قدرت چندانی ندارند و به همین دلیل دولت در چهارچوب برنامه‌های حمایتی اقدامات توانمندسازی مانند توسعه خوشه‌های صنعتی، برگزاری تورهای صنعتی و حمایت از حضور واحدها در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، ایجاد مراکز و مجتمع‌های فن‌آوری و کسب و کار به منظور استقرار مشاورین در خدمت‌رسانی به واحدهای صنعتی، برگزاری دوره‌های آموزشی، مهارتی، مدیریتی و کارآفرینی به منظور ارتقاء سطح دانش مدیران و کارکنان واحدها، پرداخت تسهیلات در قالب کمک‌های فنی و اعتباری و نوسازی صنایع و تامین کسری وثایق از طریق صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک را از وظایف سازمانی این شرکت قرار داده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان در ادامه به برنامه‌های آینده شرکت اشاره و خاطرنشان‌کرد: ایجاد و تکمیل زیرساخت‌های لازم از شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان و فازهای توسعه این شهرک‌ها با هدف ایجاد فضای لازم جهت استقرار صنایع، به‌سازی زیرساخت موجود مستهلک شده در شهرک‌ها، ایجاد مراکز خدماتی و رفاهی همچون شعبه‌های بانکی، دفاتر بیمه و مراکز آتش‌نشانی، واگذاری اداره امور شهرک‌ها و نواحی صنعتی به شرکت‌های خدماتی متشکل از مدیران واحدهای صنعتی با هدف ایجاد انسجام و استفاده از نظرات اجرایی و مشارکت بیشتر اهالی صنعت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌ها از جمله این برنامه‌ها است.

محمدیان اظهارکرد: ایجاد کارگاه‌های صنعتی به صورت انبوه با هدف رونق کسب و کارهای کارگاهی و کوچک و حمایت از کار آفرینان و جوانان کم‌بضاعت، اجرای طرح زیباسازی شهرک‌های صنعتی به منظور ایجاد محیط با نشاط و شاداب، ارتقاء سطح دانش فنی و علمی مدیریان واحد صنعتی، ایجاد انسجام لازم در میان صنایع همگی از طریق ایجاد خوشه‌های و تشکیل کنسریوم‌های صنایع، برپایی نمایشگاه‌های استانی هدفمند با رویکرد توسعه بازار، عقد و انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری بین دستگاهی ایجاد شبکه بازارهای داخلی و بین‌المللی از این طریق و شرکت واحدهای و تولیدکنندگان نمونه استان در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی از دیگر برنامه‌ها است.

وی بیان‌کرد: به هر حال بخش مهمی از مسایل موجود در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان به عهده شرکت است اما قطعا بخشی از مسایل درون شهرک‌ها به ویژه مسایل مدیریتی و داخلی واحدهای صنعتی‌ از حیطه وضایف و اختیارات شرکت خارج است؛ بعضا اظهارنظرها و انتقاداتی در خصوص واحدهای صنعتی و به ویژه تعطیلی برخی واحدها به گوش می‌رسد و این‌طور به نظر می‌آید که شرکت شهرک‌ها به نوعی مقصر و یا متولی این تعطیلی‌ها است؛ در حالی که رسالت سازمانی ما ایجاد فضا و بستر رشد واحدهای صنعتی است و سیاستگذاری‌های کلان حوزه صنعت در حیطه وظایف و اختیارات این شرکت نیست و مسایل و مشکلاتی که ناشی از سیاست‌های کلان بخش تولید، از چارچوب اختیارات شرکت خارج است.

محمدیان درباره دستور استاندار مبنی بر حمایت از تولیدات داخل استان خاطرنشان‌کرد: ما نیز متولی و حمایت‌کننده واحدهای مستقر در شهرک‌ها هستیم و این موضوع را مورد توجه قرار می‌دهیم و جا دارد از استاندار جهت این نوع نگرش قدردانی کرد.

وی افزود: اگر مردم محصولات تولیدی استان را خوب بشناسند قطعا از این محصولات به خوبی استفاده خواهند کرد؛ امسال نیز نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی استان با حضور تولیدکنندگان داخلی و خارجی از شهرک‌ها برگزار می‌کنیم تا واحدها یکدیگر را بشناسند و مردم نیز در بازدیدها کالای خود را با قیمت مناسب تهیه کنند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان بیان‌کرد: به دنبال این هستیم نمایشگاه دائمی را در مکان‌هایی همچون فرودگاه‌ها و ترمینال‌ها که محل تردد مهمانان و مسافران است ایجاد کنیم تا تولیدات استان معرفی شود اما ایجاد نمایشگاه‌های دائمی هزینه و سرمایه‌بر است و نیاز به حمایت‌ دارد.

محمدیان تصریح‌کرد: شرکت شهرک‌های استان از نظر ارایه آموزش و توانمندسازی واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی استان در بین شهرکت‌های شهرک صنعتی استان‌ها در جایگاه دوم است. بیشترین دوره‌های آموزشی توسط ما برگزار شده و از این حیث مشکلی نداریم.

وی افزود: این دوره‌ها شامل دوره‌های آموزشی، مهارتی و مدیریتی و کارآفرینی بوده که ممکن است برخی واحدها علاقه‌مند به حضور در این دوره‌ها نباشند و نمی‌توان کسی را مجبور کرد و ما در بحث آموزش در کشور پیشرو هستیم.

https://hoorkhabar.ir/222775کپی شد!
73
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.