۳۵ باب کتابخانه عمومی در اهواز فعال هستند

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی اهواز گفت: ۳۵ باب کتابخانه عمومی در شهرستان اهواز فعال بوده و به عموم مردم خدمات رسانی می‌کنند.

منصور کوهی‌رستمی صبح امروز در بازدید از کتابخانه‌های عمومی اهواز با اشاره به چهار شاخص اصلی کتابخانه، زیربنا، کتاب و عضو در کتابخانه‌ها اظهار داشت: برنامه کاری و افق راه کتابخانه‌های عمومی بر اساس این چهار شاخص فوق برنامه‌ریزی می‌شود.

وی، تعداد کتابخانه‌های عمومی اهواز را ۳۵ باب عنوان کرد و با بیان اینکه به ازای هر ۳۵ هزار و ۳۶۹ نفر در اهواز یک کتابخانه عمومی وجود دارد، تصریح کرد: ۱۹ هزار و ۹۰۷ متر مربع زیربنای کتابخانه‌های عمومی است که سرانه این بخش برای هر یکصد نفر ۱.۶ متر مربع است.

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی اهواز با بیان اینکه در افق ۱۴۰۴ به ازای هر یکصد نفر اهوازی باید هشت متر مربع زیربنا وجود داشته باشد، افزود: در حال حاضر ۴۳۹ هزار و ۶۸۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های اهواز موجود است و به ازای هر یکصد نفر ۳۶ جلد کتاب وجود دارد که این شاخص در افق ۱۴۰۴ باید ۴۰۰ جلد افزایش یابد.

کوهی‌رستمی، با اشاره به عضویت ۳۶ هزار و ۹۰۱ نفر در کتابخانه‌های عمومی، اضافه کرد: تنها سه درصد مردم اهواز عضو کتابخانه هستند و این یکی از نکات چالش برانگیز در این حوزه است و طبق افق ۱۴۰۴ در این شاخص باید به ۳۵ درصد ارتقا یابیم.

این مسئول گفت: بر اساس بررسی‌های به‌عمل آمده و کارشناسی شده بعضی از مناطق مختلف شهرستان اهواز نیاز به کتابخانه عمومی دارند و باید در این مناطق کتابخانه عمومی راه‌اندازی شود که این کار در برنامه این اداره قرار داده شده است.

وی، از تامین اعتبار سه کتابخانه در اهواز توسط فرمانداری این شهرستان خبر داد و تاکید کرد: بر اساس مطالعات انجام شده و شناسایی مناطق فاقد کتابخانه و حاشیه، این کتابخانه‌ها در مناطق منبع آب، شهرک رزمندگان یا ملاشیه و کوی نبوت و رسالت احداث می‌شوند. و در حال حاضر در حال تامین زمین برای این سه کتابخانه عمومی هستیم.

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی اهواز افزود: تاکنون ۱۰ باب کتابخانه عمومی در شهرستان اهواز به سامانه سامان متصل شدند و با عضویت در این سامانه امکان دسترسی و استفاده از یک هزار و ۳۰۰ کتابخانه عمومی در سراسر کشور مهیا می‌شود.

کوهی‌رستمی اضافه کرد: این فرصت خوبی است برای عموم مردم شهرستان که با عضویت در این کتابخانه‌ها بتوانند از دیگر کتابخانه‌های عمومی کشور بهره‌مند شوند.

این مسئول عنوان کرد: شبکه کتابخوانان حرفه‌ای بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی کتاب ایران است که ۳۵ هزار نفر عضو دارد و معرفی کتاب و برگزاری مسابقات کتابخوانی از جمله امکاناتی است که در کتابخانه‌های عمومی شهرستان راه‌اندازی شده و عموم مردم شهرستان می‌توانند از این شبکه استفاده کرده و در مسابقات مختلف شرکت کنند.

وی در خصوص پایگاه نمایه نشریات یاد‌آور شد: نمایه نشریات، بزرگ‌ترین پایگاه مقالات علمی ـ تخصصی و علمی ـ پژوهشی است که یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر عضو دارد و همه اعضا می‌توانند به صورت رایگان از این سامانه استفاده کنند.

https://hoorkhabar.ir/211512کپی شد!
134
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.