بسته خروج از رکود ۱۰۰ درصد اجرایی است/ تیم اقتصادی دولت هماهنگ است

دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت عدم هماهنگی در تیم اقتصادی دولت را رد کرد و گفت: بسته خروج از رکود ۱۰۰ درصد قابلیت اجرایی دارد اما اینکه واقعا اجرا شود را من نمی‌دانم چون سمت اجرایی در دولت ندارم.

محمدعلی نجفی در پاسخ به سؤال : بسته خروج از رکود دولت در بخش‌های مالی دچار ابهامات جدی است، دولت می‌خواهد از کجا بدهی خود به بانک‌ها و شرکت‌ها را بپردازد و یا در فضای سنگین رکود بانک‌ها چگونه باید دارایی‌های خود را فروخته و صرف تسهیلات‌دهی کنند، اظهار داشت: پیچیدگی مسئله همین است.اگر دولت پول داشت و یا اگر حاضر بود از طریق خلق پول مشکل خود را حل کند، مسئله خیلی ساده بود.

وی تصریح کرد: پیچیدگی ماجرا همین است که با محدودیت منابع خارجی اولاً دولت منابع خارجی زیادی ندارد و ثانیا نمی‌خواهد به تعبیر رئیس جمهور دست در کیسه بانک مرکزی کند.

دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت افزود: بنابراین باید راه‌های دیگری پیدا می‌کرد، در لایحه پیشنهادی دو سه بند به طور مشخص مربوط به بدهی‌های دولت است و در آنجا روش‌های غیر مستقیم پیش‌‌بینی شده است.

نجفی ادامه داد:‌ مثلا یکی از روش‌ها، استفاده از صکوک اجاره است بدین معنا که دولت اوراقی را منتشر می‌کند که ارزش معاملاتی هم در بورس و هم در بیرون بورس دارد،این اوراق به پیمانکارانی که دولت به آنها بدهی دارد، پرداخت خواهد شد.

دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت رقم انتشار این اوراق را بسیار بزرگ ذکر کرد و مثال زد: فقط گفته شده است که دولت ۱۶ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران نیرو بدهی دارد. این‌ها هم پیمانکاران و هم تولیدکنندگان برق بخش خصوصی هستند.

مشاور رئیس جمهور افزود: دولت صکوک را به نوعی در اختیار پیمانکاران قرار می‌دهد و آنها نیز می‌توانند اینها را به بانک و یا به جای بدهی‌شان به سازمان مالیاتی بدهند.

وی گفت: به این ترتیب بانک‌ها و پیمانکاران فشاری که روی دوش‌شان است، آزاد می‌شود تا فعالیتشان را از سر بگیرند.

نجفی یادآور شد: علاوه بر این امسال ۴۴ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی دولت دیده شده است، وضعیت تخصیص بودجه عمرانی به خصوص در سال ۹۱ خیلی بد بود و دیدیم فقط ۲۸ درصد از کل بودجه عمرانی دولت تخصیص داده شد. در سال ۹۲ دولت تلاش کرد و در نیمه دوم سال تخصیص بودجه عمرانی به ۵۲ درصد رسید.

نجفی افزود: اگر دولت امسال بتواند کل ۴۴ هزار میلیارد تومان را تخصیص بدهد، یعنی صددرصد بودجه عمرانی را پرداخت کند، تقریبا بودجه عمرانی ۲ برابر سال قبل هزینه خواهد شد و به اصطلاح تحرکی در بخش‌های مختلف ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این پیش‌بینی‌هایی در لایحه ارسالی به مجلس برای پرداخت بدهی‌های دولت به بانک‌ها از طریق تسعیر نرخ ارز دیده شده است.

مشاور رئیس جمهور توضیح داد: در این روش هم چیزی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که دولت از این طریق بدهی خود را به بانک‌ها پرداخت کند و بانک‌ها هم به همین طریق بدهی خود را به بانک مرکزی بپردازند.

نجفی افزود: حداقل نتیجه‌ای که خواهد داشت این است که بانک‌ها جریمه‌ حدود ۳۶ درصدی‌شان را بابت بدهی به بانک مرکزی پرداخت نخواهند کرد و این فرصتی را برای بانک‌ها ایجاد می‌کند که بجای پرداخت جریمه به بانک مرکزی منابع خود  را صرف تسهیلات‌دهی کند.

خبرنگار فارس به نجفی گفت: این سو و آن سو شنیده می‌شود که در تیم اقتصادی دولت هماهنگی آنچنانی وجود ندارد.

*هماهنگی تیم اقتصادی دولت بیشتر از دولت‌های قبل نباشد، کمتر نیست

دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت پاسخ داد:‌ من به جز دولت نهم و دهم و از زمان دولت شهید رجایی تقریبا در همه دولت‌ها بوده‌ام و واقعا اگر هماهنگی تیم اقتصادی دولت یازدهم بیشتر از تمام دولت‌های قبل نباشد، کمتر از قبل نیست.

مشاور رئیس جمهور تاکید کرد: کاملا تیم اقتصادی هماهنگ هستند، ممکن است درباره چیزی که در دولت بحث نشده از یک مسئول سؤالی پرسیده شود و پاسخ او با مسئول دیگر متفاوت باشد، اما این به معنای ناهماهنگی نیست.

وی تایید کرد: توصیه ما به مسئولان دولت همیشه این بوده درباره مسائلی که قبلا درباره آن بحث نشده است و یا موضوع مربوط به مسئولیت خاص آن دستگاه نیست کمتر نظر بدهند، هیچ اشکالی ندارد انسان در مواردی بگوید من نمی‌دانم و یا نظر نمی‌دهم.

دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با اشاره به اینکه موضوعات اقتصادی بسیار وسیع است، افزود: یک وجه هماهنگی نیز هماهنگی در اجراست، اگر قانونی در دولت اجرا شد و دولت مصوبه‌ای داشت، واقعا در اجرا تمام بخش‌های مرتبط باید هماهنگ عمل کنند و این هماهنگی‌شان یک نوع هم‌افزایی ایجاد می‌کند. در این مورد دولت وضعیت خوبی دارد.

*تاخیر در ارائه بسته برای هماهنگی

نجفی در این رابطه به بسته خروج غیر تورمی از دولت اشاره کرد و گفت: هیچ بندی از بسته نیست که به تایید دستگاه ذیربط نرسیده باشد، در واقع یک مقدار تاخیری هم که در ارائه بسته رخ داد به همین علت بود که می‌خواستیم درباره تک تک بندها با دستگاه متولی به جمع‌بندی و هماهنگی برسیم.

دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اضافه کرد: فکر می‌کنم این دولت لااقل در بخش اقتصادی هماهنگ است.

*بسته خروج از رکود ۱۰۰درصد اجرایی استتشکیل دبیرخانه پیگیری در وزارت اقتصاد

خبرنگار فارس به نجفی گفت: فکر می‌کنید بسته‌ای که ارائه کردید چقدر قابلیت اجرا دارد و چقدر به آن امیدوارید.

وی پاسخ داد:‌ من فکر می‌کنم این بسته صددرصد قابلیت اجرایی دارد اما اینکه واقعا اجرا شود من نمی‌دانم. من مسئولیت اجرایی در دولت ندارم.

مشاور رئیس جمهور تاکید کرد: کار بالاخره باید در جایی از دولت پیگیری شود، تک تک دستگاه‌ها برای آن برنامه عملیاتی بدهند و برنامه عملیاتی رصد و بر اساس آن رصد گزارش تهیه شود.

نجفی ادامه داد: این موضوع در جلسه قبلی دولت در روز یکشنبه مطرح و قرار شد وزارت امور اقتصادی و دارایی این مسئولیت را بپذیرد و دبیرخانه اجرایی برای پیگیری بسته نیز در آنجا باشد.

وی ادامه داد: ما هم به عنوان مشاوران رئیس جمهور در این کار را دنبال خواهیم کرد و هر جا احساس کنیم نقض و تزلزلی در اجرا است، مستقیما به رئیس جمهور گزارش خواهیم کرد.

نجفی گفت: فردا لایحه خروج از رکود در مجلس بحث خواهد شد، فکر می‌کنم از ۳۰ ماده درباره ۲۵ ماده هیچ بحثی نباشد. ما با بسیاری از نمایندگان مجلس صحبت کرده و حتی نظرات آنها را گرفته‌ایم.

وی افزود: ممکن است راجع به ۵ تا ۶ بند نظرات متفاوت باشد که در کمیسیون‌ها بحث خواهد شد و فکر نمی‌کنم اتفاق مهمی بیفتد.

https://hoorkhabar.ir/201806کپی شد!
61
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.