مشکلات میراث فرهنگی خوزستان بی شمار است/ کمتر جایی را در استان داریم که موزه یا حداقل موزه استاندارد داشته باشد

بیگدلی با اشاره به اینکه مشکلات میراث فرهنگی استان خوزستان بی شمار است، گفت : ما متاسفانه در ۴ سال دوره گذشته آسیب دیدیم.

فردین بیگدلی قائم مقام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در حاشیه بازدید از میراث فرهنگی شهرستان باغملک در گفتگو با پایگاه خبری باغملک نیوز درخصوص این بازدید اظهار داشت : حدودا یک ماه از تشکیل ساختار جدید در دوره مدیریت آقای حیدری می گذرد که سیاست و برنامه ما این است که یک بازدید دوره ای از شهرستان ها داشته باشیم و مسائل و مشکلات این حوزه ها را از نزدیک لمس و بررسی کنیم.

بیگدلی با اشاره به اینکه مشکلات میراث فرهنگی استان خوزستان بی شمار است، گفت : ما متاسفانه در ۴ سال دوره گذشته آسیب دیدیم.

وی ادامه داد : در ۴ سال گذشته با یک انباشتی از مطالبات رو به رو شدیم که شاید به لحاظ سوء مدیریت و ناکارآمدی که در این حوزه وجود داشت عدم تخصص و توانمندی بود که در گذشته خیلی به آن توجه نشد.

قائم مقام میراث فرهنگی خوزستان، شهرستان باغملک را بهشت گمشده ای که به دنبال آن می گردیم دانست و افزود : باغملک یکی از محدود شهرستان هایی است که در حوزه میراث فرهنگی و تاریخی و هم حوزه گردشگری دارای پتانسیل های عظیم است و پایلوت گردشگران در ایام تابستان در استان می باشد.

بیگدلی گفت : واقع بینانه بگویم که خیلی متاثر می شوم از اینکه بعضی از مکان های شهرستان که این ظرفیت عظیم را دارند تا الآن به شکل مطلوب سرمایه گذاری و به آن توجه نشده است.

وی با بیان اینکه وقتی گردشگری یک منطقه رونق پیدا کند در واقع گردش مالی رونق پیدا می کند و معضل بیکاری و همچنین مسائل فرهنگی برطرف می شود، تصریح کرد : سیاست مدیریت جدید تقویت فرصت های گردشگری است که البته به تنهایی از عهده سازمان میراث فرهنگی برنمی آید و نیاز است همه دستگاه های اجرایی در شهرستان و هم انجمن های مردم نهاد به کمک ما بیایند.

این مقام مسئول بحث تشکل های غیردولتی و مردم نهاد یا NGO ها را حلقه مفقوده در شهرستان باغملک دانست و تأکید کرد : تشکل های غیردولتی و مردم نهاد نقش بسیار موثر در بحث معرفی و شناسایی آثار و حتی نقش حفاظت از میراث فرهنگی و در واقع تقویت گردشگری دارند که یکی از مشکلات این حوزه در باغملک نداشتن همین NGO هاست.

بیگدلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امسال تا الآن بیش از ۴۰۰ میلیون تومان در شهرستان باغملک در حوزه های مختلف اعتبار گذاشتیم، افزود : البته این اعتبارات قابل افزایش است و مطمئناً تا ۸۰۰ میلیون تومان هم امسال در حوزه میراث فرهنگی باغملک به ویژه در بحث گردشگری اعتبار می گذاریم.

قائم مقام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با اشاره به اینکه میراث فرهنگی یک وظایف ذاتی دارد که پیگیری و دنبال می کند، گفت : وقتی میراث فرهنگی در یک حوزه وارد می شود به تنهایی کافی نیست و باید یک مجموعه و یک مدیریت یکپارچه به وجود بیاید تا یک کار در یک منطقه به سرانجام برسد.

وی اذعان داشت : میراث فرهنگی تنها سازمانی است که شریک بی مدعاست یعنی واقعاً هرجایی هزینه می کند و اعتبار می گذارد متاسفانه یا خوشبختانه در قبال آن چیزی نمی خواهد و در واقع تنها سازمانی است که معمولا یک حرکتی را انجام می دهد بدون اینکه ذی نفع باشد.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه چرا شهرستان باغملک موزه ندارد، گفت : یک دوره ای باستان شناسان اروپایی به خوزستان آمدند و بخش هایی از تاریخ ما را کار کردند که البته از شرق و شمال خوزستان غافل شدند.

بیگدلی ادامه داد : شاید تا الان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سطح استان آن طور که باید نتوانسته به وظیفه ذاتی خودش عمل کند که شاید یکی از دلایل آن ساختار تشکیلاتی جوان آن باشد.

وی با بیان اینکه ورود میراث فرهنگی به عرصه معادلات و در واقع اجرایی شدن به ۱۰ الی ۱۲ سال می رسد، گفت : اکثر کارهایی که تا الان انجام شده بر اساس آزمون خطا بود یعنی متاسفانه هنوز یک سری قوانین، یک سری آئین نامه ها و ضوابطی که نقشه راه را به ما نشان دهند، نداریم که البته مشکل استان نبوده و در کل کشور هست.

قائم مقام میراث فرهنگی خوزستان بیان کرد : اینکه باغملک موزه ندارد تنها متعلق به باغملک نیست ما کمتر جایی را در استان داریم که موزه یا حداقل موزه استاندارد داشته باشد.

وی افزود : در شوش چندین دوره کاوشگران کار کردند ولی در همین شوش موزه ای که به وجود آوردند استاندارد نیست و آثار زیادی داریم که در انبار شوش در حال از بین رفتن هستند و رمز گشایی نشدند و توجه به آنها نشده است.

بیگدلی با اشاره به اینکه متأسفم که در خوزستان موزه منطقه ای نداریم، اظهار داشت : این حق شما در باغملک است که موزه باستان شناسی و مردم شناسی احداث شود.

مسئول سابق سازمان میراث فرهنگی شهرستان رامهرمز در پایان میراث فرهنگی را متعلق به همه دانست و خاطرنشان کرد : این میارثی که در واقع از گذشته به تک تک ما رسیده است و در قبال آن همه مسئولیم ولی آیا همه ما همان قدر برای حفظ و صیانت از آن احساس مسئولیت می کنیم.

منبع : رهیاب نیوز

https://hoorkhabar.ir/200536کپی شد!
189
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.