چرا کلانشهر اهواز تئاتر شهر ندارد؟

نشست رسانه‌ای رئیس انجمن هنرهای نمایشی اهواز شامگاه گذشته در محل این انجمن در تالار آفتاب اهواز برگزار شد.

مجتبی رستمی‌فر، رییس انجمن هنرهای نمایشی اهواز، گفت: این نشست‌های رسانه ای فاصله بسیار زیاد میان ما و مخاطبان عام ما که مردم هستند را کم می‌کند. این فاصله می تواند به وسیله رسانه ها کم شود و تماشاگران را به سالن بکشانند. به نظر من تأثیر دیدن تئاتر بسیار بیشتر از هنرهای دیگر است و تأثیر ۱۰ دقیقه تئاتر تا مدتها می ماند.

وی افزود: نشست های رسانه ای برای این است که مردم بدانند با چه اثری روبرو هستند. سعی می کنیم نشست های رسانه ای را برای آثار فاخر انجمن نمایش اهواز برگزار کنیم چراکه تئاتر ما برای مردم اهواز باید معرفی شود.

او ادامه داد: هدف ما تولید اثر است. هر چند مسؤولان حمایت نمی کنند اما ما باز هم کار خودمان را می کنیم. تئاتر در استان خوزستان شده تئاتر جشنواره‌ای و این خیلی بد است اما ما در انجمن نمایش اهواز رویکرد تئاتر اجرای عموم داریم. باید کمک کرد و دست به دست هم داد تا تماشاگران را به سالن بکشانیم و از آثار فاخری که به اجرای عموم می روند حمایت کنیم.

رییس انجمن هنرهای نمایشی اهواز بیان کرد: بخش تبلیغات که از سوی رسانه ها انجام می شود می تواند کمک زیادی به هنرمندان بکند و به آنها دلگرمی بدهد چرا که تا جایی که من می دانم تمام هزینه نمایش بر عهده خود کارگردان نمایش است.

رستمی‌فر خاطرنشان کرد: قصد داریم در نشست های رسانه ای دوستان هنرمند ما از مراحل سختی که در طی تولید سپری کرده اند صحبت کنند و از مشکلات تولید، هزینه ها و دغدغه های خودشان بگویند. وقتی یک کارگردان تئاتر از دغدغه‌هایش می گوید اهمیت تئاتر برای مسؤولان روشن می شود و پی می برد که تئاتر تا چه اندازه برای مردم، رسانه‌ها و هنرمندان اهمیت دارد و این مقوله هنری را دوست دارند.

وی تاکید کرد: رسانه ها می توانند به تئاتری ها با معرفی بیشتر تئاتر در جذب اسپانسر کمک کند. باید تئاتر شناسانده شود تا اسپانسر بیاید و در تئاتر سرمایه گذاری کند. همچنین رسانه ها با تبلیغات می توانند تئاتر واقعی را به مخاطب بشناسانند و آثار فاخر را بشناسانند و مردم ما بیایند و نقد کنند. مردم ما باید تئاتر خوب و بد را بشناسند. مردم را باید آگاه کنیم تا بتوانند تشخیص دهند چه نمایشی خوب است و چه اثری بد.

او گفت: به اداره کل ارشاد طرحی دادیم که از زمین اطراف تالار آفتاب اهواز استفاده کنیم و یک تئاتر شهر در اهواز داشته باشیم چون اکثر شهرها تئاتر شهر دارند اما کلانشهری مانند اهواز تئاتر شهر ندارد. شهری مانند یاسوج سینما ندارد اما تئاتر شهر دارد و مردم آن جا تئاتر را می شناسند اما اهواز تئاتر شهر ندارد.

وی افزود: دوست دارم روزی برسد که مردم اهواز تالار آفتاب را محلی خاص برای تئاتر ببینند نه این که یک روز در آن کنسرت برگزار شود و روز دیگر جنگ و جشن و همایش. امیدوارم روزی برسد که این جا مختص تئاتر باشد این مشکل هم با واگذاری تالار آفتاب به انجمن نمایش اهواز حل می شود.

رستمی‌فرد با اشاره به مشکلات تالار آفتاب اهواز بیان کرد: بیش از ۱۰ روز است که مشکل آب در تالار آفتاب اهواز داریم. سرویس بهداشتی تالار آفتاب اهواز آب ندارد. آب اینجا قطع است و هیچ کس حاضر نیست پول بدهد. اینها مشکلات ساده‌ای هستند اما حل نمی شود. من هم کارمند هستم و از اینجا هیچ حقوقی نمی گیرم.

او ادامه داد: هنرمندان خودشان بعضی از مشکلات مانند وسایل سرمایشی و نور را درست کرده اند ولی اینجا متولی ندارد و کسی حاضر نیست حتی مشکل قطعی آب را با وجود این همه هنرمند تئاتر در تالار آفتاب حل کند.

رییس انجمن هنرهای نمایشی اهواز خاطرنشان کرد: این مشکلات ما را از کار خودمان که تولید اثر نمایشی است دور کرده است. به نظر من اگر مدیریت تالار آفتاب اهواز در اختیار تئاتری ها قرار بگیرد این مشکلات حل می شوند.

وی همچنین اظهار کرد: مشکلات سخت افزاری ما در بحث آموزش باید حل شوند تا بتوانیم دوره‌های آموزشی خوب برگزار کنیم. در ضمن این ورک شاپ ها و دوره ها باید خروجی مناسبی داشته باشند. دعوت از اساتیدی از تهران برای آموزش و برگزاری ورک شاپ را در برنامه داریم اما اول باید این مشکلات رفع شوند.

او بیان کرد: در پایان می‌خواهم بگویم بیایید تئاتر را جدی بگیریم. می خواستم بگویم جدی تر بگیریم. اما اصلاً جدی گرفته نمی شود که بخواهیم جدی تر بگیریم. تئاتر اصلاً جدی گرفته نمی‌شود. چشم‌ها را باید شست و جور دیگری باید دید.

https://hoorkhabar.ir/195627کپی شد!
137
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.