«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق شد + زندگینامه

«فؤاد معصوم» رئیس جمهور عراق، «حیدر العبادی» نایب رئیس پارلمان عراق را مأمور تشکیل کابینه جدید کرد.

به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، فواد معصوم رئیس جمهور عراق، حیدر العبادی معاون اول رئیس پارلمان این کشور را مأمور تشکیل کابینه کرده است.

پیشتر شبکه التغییر عراق و خبرگزاری رویترز گزارش دادند که حزب همپیمانی ملی عراق بزرگترین حزب شیعیان این کشور در پارلمان حیدر العبادی را به عنوان نامزد نخست وزیری در عراق معرفی کرده است.

حیدرالعبادی در سال ۱۹۵۲ در بغداد به دنیا آمد. پدرش دکتر جوادی العبادی پزشک معروفی بود که به همراه ۴۲ پزشک دیگر از طرف حکومت رژیم بعث، به علت مخالفت با دولت، مجبور به ترک حرفه خود شد، به گونه‌ای که پس از مرگ وی در لندن رژیم بعث اجازه ورود جسد به داخل خاک عراق را نداد.

 

تحصیلات

دکتر حیدر العبادی، دوره کارشناسی را در دانشگاه بغداد در مهندسی برق در سال ۱۹۷۵ طی کرد و دوره کارشناسی ارشد و دوره دکترای خود را در دانشگاه منچستر انگلیس در رشته مهندسی الکترونیک و برق در سال ۱۹۸۰ گذراند.

وی همچنین در دانشگاه «برونل» انگلیس به تدریس علوم قرآنی مشغول بود.

فعالیت سیاسی

در سال ۱۹۸۰ مسئول دفتر حزب الدعوه الاسلامیه در خاورمیانه و در شهر بیروت بود. سپس سمت سخنگوی حزب الدعوه الاسلامیه در انگلیس را بر عهده گرفت و علیه جنایات رژیم صدام فعالیت می‌کرد.

در سال ۱۹۸۱ رژیم صدام، یکی از برادران وی را دستگیر کرد که ۱۰ سال در زندان ماند همچنین در سال ۱۹۸۲ رژیم بعث دو تن از برادران وی را به جرم عضویت در حزب الدعوه الاسلامیه اعدام کرد.

وی هم اکنون نیز عضو حزب الدعوه و سخنگوی این حزب است.

مناصب سیاسی

پس از سقوط دیکتاتور عراق، در سال ۲۰۰۳ به عنوان وزیر ارتباطات انتخاب شد. در سال ۲۰۰۵ به سمت مشاور نخست‌وزیری رسید و همزمان چندین پرونده از جمله به عنوان هماهنگ کننده دولت در شهر تلعفر جهت مبارزه با القاعده را بر عهده گرفت.

وی همچنین مسئول هماهنگی با سازمان ملل در مورد آوارگان عراقی را نیز بر عهده داشت.

در دوره اول پارلمان عراق، ریاست کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری مجلس را بر عهده گرفت.

https://hoorkhabar.ir/195567کپی شد!
313