مدرسه نوساز ایذه در آستانه تخریب قرار گرفت

مدرسه نوسازی شده در شهرستان ایذه با شکایت مالک آن در آستانه تخریب کلی قرار گرفته است.

مدرسه نوسازی شده حضرت سمیه (آیت‌الله طالقانی سابق) واقع در محله پارک‌ جنگل که یکی از قدیمی‌ترین مدارس شهرستان و حتی استان خوزستان بوده و از سال ۱۳۴۱ تا به امروز به‌عنوان فضای آموزشی مورد استفاده قرار می‌گرفته است، با اخذ حکم قانونی توسط مالک زمین به مرحله تخریب کامل نزدیک و قسمتی از دیواره‌های آن توسط مالک تخریب شد.

با وجود اینکه این مدرسه سالیان طولانی در یکی از قدیمی‌ترین و پرجمعیت‌ترین محلات شهرستان ایذه، در اختیار اداره آموزش و پرورش قرار داشته، نقش به‌سزایی در توسعه فرهنگی و علمی شهرستان و معرفی نخبگان علمی به جامعه و کشور را ایفا می‌کرده است.

اینک بعد از سال‌ها فعالیت علمی، در چند سال اخیر، فردی به‌عنوان مالک، شاکی زمین مربوطه می‌گردد و با ارائه اسناد و مدارک مربوط به این زمین، مالکیت خود را در سال ۱۳۹۱ به اثبات می‌رساند.

با صدور این حکم، اداره آموزش و پرورش به پرداخت مبلغ یک میلیارد تومان خسارت و تخلیه کامل این ملک محکوم شد.

حال باید دید مسئولان مربوطه کشوری، استانی و نمایندگان مجلس نسبت به راضی کردن فرد مالک و گرفتن رضایت چه اقداماتی را انجام داده و این مدرسه را در آستانه بازگشایی مدارس به فضای آموزشی شهرستان باز خواهند گرداند؟!

* فرصت ۴۵ روزه از دادگستری

فرماندار ایذه در همین ارتباط در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرستان اظهار کرد: عملیات تخریب این مدرسه توسط مالک و با حکم قانونی از سوی دادگستری صورت گرفته و احکام تخریب پس از طی مراحل قضایی و اسناد ارائه شده توسط مالک، صادر گردیده است.

جهانبخش قلاوند با بیان اینکه به مالکیت‌ها باید احترام گذاشته شود، ادامه داد: بعد از سال‌ها فعالیت فرهنگی و علمی این مدرسه، باید مالکیت آن نیز مشخص شده باشد و پیگیری نشدن این مسئله بسیار نگران کننده است.

وی اضافه کرد: در جریان این مشکل کوتاهی شده است و با رخ ‌دادن این موضوع، خاطرات دانش‌آموزان بسیار زیادی در شهرستان از بین خواهد رفت.

عالی‌ترین نماینده دولت در ایذه با بیان اینکه، تخریب یک مدرسه در شهرستان وجه و انعکاس خوبی نمی‌تواند داشته باشد، از دستگاه‌های متولی در شهرستان که دچار چنین احکامی شده‌اند خواست با تقویت بخش حقوقی در ادارات خود از بروز چنین مشکلاتی پیش‌گیری کنند.

قلاوند، تخریب شدن اماکنی نظیر پارک، مدرسه و… که قبلا برای ساخت آن هزینه و وقت گذاشته شده است را ضربه فرهنگی بسیار سنگین دانست و از همه مردم و ادارات خواست نسبت به وضعیت محیط و املاک خود و مسائل حقوقی و مالکیت آن اقدام کنند تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

وی در پایان از فرصت ۴۵ روزه از دادگستری برای حل شدن این موضوع خبر داد.

*اسناد در آتش سوزی از بین رفته‌ است

رئیس جدید اداره آموزش و پرورش ایذه نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در این شهرستان چنین اظهار کرد: مشکل مالکیت این زمین از چند سال پیش به‌وجود آمده و همواره این مشکل توسط مراجع قضایی در حال پیگیری است.

جواد آذرشب افزود: با توجه به نیم قرن فعالیت این فضای آموزشی و حضور مالک بعد از چندین سال، جای سوال دارد که چرا از همان زمان احداث این مدرسه ادعای مالکیت نشده است؟

وی در خصوص تخریب مدرسه نیز یادآور شد: رای صادره از دو سال پیش بوده است ولی بنابر درخواست آموزش و پرورش تا امسال عملی نشده بود.

این مسئول از مراجع قضایی نیز درخواست کرد، به علت سابقه طولانی این مدرسه و اظهارات دو شاهد پرونده، که در دوره ساخت این مکان از مسئولان اجرایی و اداری شهرستان بوده‌اند، بررسی دوباره را به‌عمل بیاورند.

رئیس اداره آموزش و پرورش ایذه اضافه کرد: زمین اولیه در آن زمان توسط شهرداری ایذه به این اداره اهدا شده بود اما متاسفانه اسناد مربوطه در آتش‌سوزی چند سال پیش بایگانی شهرداری از بین رفته است و فقط می‌توان به اظهارات شاهدان رجوع کرد.

وی در پایان، تخریب مدرسه توسط هر شخص و به هر دلیل قانونی و غیرقانونی را یک حرکت ضد فرهنگی خواند که می‌تواند بازتاب منفی نسبت به یک شهرستان داشته باشد.

*پیشنهاد خرید ملک از مالک زمین

شهردار ایذه نیز در ادامه این توضیحات در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهر اظهار کرد: این مدرسه از قبل و بعد از انقلاب به‌عنوان یک ملک آموزشی بوده و هم اکنون هم به عنوان مدرسه و محیط آموزشی فعالیت می‌کند.

مهران باباپور در ادامه، با پیشنهاد اینکه ۵۰ درصد از هزینه برای رضایت مالک توسط مسئولان و آموزش‌ و ‌پرورش و شهرستان و۵۰ درصد هم توسط کمک‌های دولتی تامین شود؛ با نامگذاری این مدرسه به‌نام مالک زمین، خواستار پایان دادن به این مشکل شد.

 

*نیازمند سندی توجیه کننده هستیم

رئیس اداره نوسازی مدارس ایذه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان: برای اثبات مالکیت کلی، نیازمند سند توجیه کننده هستیم و مالکیت آن با احراز سند اثبات شده‌ است.

محمد مرادی در ادامه افزود: اعتبار آموزشی و خدماتی برای اداره آموزش‌ و ‌پرورش شهرستان از سوی استان فقط برای پرداخت هزینه‌های جانبی و امکانات مدارس سرمایه‌گذاری می‌شود و اعتباری برای خرید این زمین اعلام نشده است.

وی اضافه کرد: امر خرید این زمین با مشکل مواجه گردیده است و بسیار دشوار به‌نظر می‌رسد.

این مسئول در پایان یادآور شد: اداره نوسازی فقط در گرفتن زمین از اداره آموزش‌ و ‌پرورش اقدام می‌کند و بعد از ساخت و تکمیل آن‌ را به آموزش ‌ و‌پرورش تحویل می‌دهد و در خصوص مشکلات ملکی خود اداره آموزش ‌و ‌پرورش پاسخ‌گو است.

باید نشست و نظاره‌گر بود تا در نهایت به پایان این داستان رسید که به راستی واقعیت امر چیست و کیست صاحب اصلی این ملک فرهنگی که روزها و سال‌هایی سرشار از خاطره‌ با تخته‌های گچی و نیمکت‌های درس و اشتیاق را برای دانش آموزانش رقم زده است.

https://hoorkhabar.ir/189721کپی شد!
78
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.