اتحادیه بین‌المجالس اسلامی نقش مهمی در پیشرفت کشورهای مسلمان دارد

رئیس مجلس بر ضرورت نقش‌آفرینی اتحادیه بین‌المجالس اسلامی در پیشرفت و توسعه کشورهای عضو تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در افتتاحیه کمیته اجرایی اجلاس سران مجالس کشورهای عضو اتحادیه بین‌المجالس اسلامی در تهران که صبح امروز در محل هتل آزادی تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه این اتحادیه متشکل از حدود ۵۲ کشور اسلامی و بیش از ۲۲ نهاد بین‌المللی است، گفت: با توجه به این تعداد عضویت کشورهای اسلامی، می‌توان اینگونه گفت که بعد از اتحادیه بین‌المجالس این تشکل بین‌المللی، بیشترین عضو از کشورها را در اختیار دارد.

وی با تأکید بر اینکه این اتحادیه می‌تواند نقش‌ بسیار مهمی در ایجاد اتحاد در بین کشورهای اسلامی ایفا کند، افزود: پارلمان‌ها نقش استراتژیکی در صحنه داخلی کشورها دارند لذا این اتحادیه می‌تواند نقش بسیار بالقوه و مهمی را در مقابله با چالش‌هایی که دنیای اسلام با آن مواجه است ایفا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز کشورهای اسلامی با فشارها و بحران‌هایی روبه‌رو هستند که از سوی کشورهای بزرگ به آنها وارد می‌شود و کشورهای اسلامی می‌توانند برای مقابله با گرداب‌های سیاسی مهمی از جمله تفرقه که با آن روبه‌رو هستند از این اتحادیه استفاده کنند.

لاریجانی در ادامه با اشاره به اینکه اتحادیه بین‌المجالس می‌تواند در زمینه پیشرفت کشورهای مسلمان و استفاده از ظرفیت‌های آنان نقش مهمی را ایفا کند، گفت: هم اکنون اوضاع مانند ۱۰۰سال پیش نیست. برخی از کشورهای اسلامی زمینه‌های قدرتی دارند چه در بحث انرژی، فناوری و نیروی انسانی و ما در گذشته این وضع را نداشتیم. بنابراین رو کشورهای اسلامی می‌توانند از این ظرفیت نیز برای توسعه استفاده کنند.

وی افزود: همچنین استفاده از این ظرفیت برای مقابله با فرقه‌های مختلف و نیز اختلافاتی که جهان اسلام با خطر روبه‌رو کرده است می تواند مهم باشد که یک مسئله مهم به نظر می‌رسد.

لاریجانی در پایان سخنان خود بر ضرورت استفاده از توان تصمیم‌‌گیری مجالس کشورهای اسلامی تأکید کرد.

 

منبع : فارس

 

 

https://hoorkhabar.ir/188کپی شد!
153