ایدنی: ۹۰ درصد مناطق خوزستان تحت پوشش امداد هوایی قرار می‌گیرد

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بیش از ۹۰ درصد مناطق استان تحت پوشش امدادی اورژانس هوایی خوزستان قرار می‌گیرد.

دکتر اسماعیل ایدنی در مراسم راه‌اندازی اورژانس هوایی خوزستان همزمان با ۱۴ استان دیگر کشور که امروز در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: رویکردی که در حال حاضر نظام سلامت دارد، بسیار متفاوت‌تر از سالیان گذشته است. در سال‌های گذشته، سلامت حتی جزو ۱۰ اولویت اول کشور هم نبود و سهم پرداختی مردم در حوزه درمان بسیار بالا بود.

وی ادامه داد: به طور نمونه در سال ۹۲ بودجه مستقیم داروهای سرطانی ۲ هزار میلیارد تومان و هزینه‌های جانبی درمان این بیماری‌ها ۶ هزار میلیارد تومان بوده این در حالی است که بودجه وزارت بهداشت ۸ هزار میلیارد تومان بوده است و این نشان می دهد که تنها در زمینه این نوع بیماری‌ها، هزینه‌هایی معادل بودجه وزرات بهداشت نیاز است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: با توجه به اجرای تحول نظام سلامت در کشور، این سوال مطرح می‌شود که آیا منابع مالی جذب شده برای اجرای طرح پایدار است؟ باید تاکید کرد که منابع مالی طرح در سال ۹۳ کامل تامین شده و پایدار است و با توجه به حمایتی که مجلس از اجرای طرح دارد، قرار است برای سال آینده نیز منابع پایدار این طرح را تامین کند.

ایدنی اظهار کرد: در حال حاضر پرداختی مردم در مراکز درمانی و بیمارستا‌ن‌ها ۱۰ درصد مصوب نیست و حتی تا ۸ درصد هم رسیده است، بنابراین با اجرای این طرح، تحول شگرفی در نظام سلامت را شاهد هستیم و در آینده نیز بر اساس سیاست های کلان، این منابع به بیمه تزریق می‌شود.

وی در ادامه به راه‌اندازی اورژانس هوایی در خوزستان اشاره کرد و گفت: با توجه به جغرافیای استان، اورژانس هوایی دغدغه‌ای برای تمام استان بود که بیشتر از هر جای دیگر ایده اولیه آن در خوزستان شروع شد ولی به دلایلی ادامه پیدا نکرد. با نگاهی به حجم مرگ و میرهای ناشی از تصادفات، در می‌یابیم که آمار حوادث جاده‌ای در استان خوزستان بالا است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: بین ۲۷ تا ۳۱ هزار کشته در تصادفات جاده‌ای داریم و میانگین سنی فوتی‌های تصادفات ۳۴ سال است و با توجه به این که امید به زندگی در کشور ۷۲ سال است، با این شرایط، سال‌های از دست رفته در حوادث جاده‌ای بالاست.

ایدنی گفت: پایگاه بالگرد اورژانس هوایی در مسجدسلیمان پیش‌بینی شده بود ولی با تلاش‌ها و رایزنی‌هایی که انجام شد، بالگرد اورژانس هوایی در اهواز و جنب فرودگاه مستقر می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به گستردگی استان خوزستان، نیاز است که حداقل سه پایگاه برای استقرار بالگرد در استان داشته باشیم.

https://hoorkhabar.ir/185716کپی شد!
126
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.