یانوکوویچ: من رییس جمهورم! / انتخابات آتی غیرقانونی است

ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری مخلوع اوکراین در سخنان کوتاه امروز (سه‌شنبه) خود بار دیگر تاکید کرد رییس جمهور است.

این دومین سخنان تلویزیونی یانوکوویچ پس از برکناری و رفتن به روسیه است.

رئیس‌جمهور برکنار شده اوکراین با تاکید بر اینکه وی همچنان رئیس‌جمهور قانونی کشور است، تاکید کرد که آنچه در اوکراین رخ داد کودتا علیه مشروعیت بود.

یانوکوویچ در ادامه دولت جدید اوکراین و حاکمان جدید این کشور را “نازی‌های تندرو” خواند و گفت: آنهایی که به تازگی به قدرت در اوکراین چنگ زده‌اند قصد دارند تمام کشور را تحت کنترل خود درآورند و هر که را که مخالف خود می‌بینند از میان بردارند.

وی گفت: من اعتقاد دارم که فرماندهان و نیروهای نظامی اوکراین با این افراد نیستند و دستورات آنها را برای کشتن مردم اجرا نمی‌کنند.

یانوکوویچ با تاکید بر اینکه همچنان رئیس‌جمهور و فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین است، گفت: من بر اساس قانون اساسی اوکراین همچنان در سمت خود هستم و کسی مرا از این سمت برکنار نکرده است. ‌آمریکایی‌ها می‌گویند که من از کشور فرار کرده‌ام و به همین دلیل مشروعیتم را به عنوان رئیس‌جمهوری از دست داده‌ام اما همگان باید بدانند من در زمانی که کودتا صورت گرفت در کشور بودم و پس از آن تلاش‌های زیادی برای ترور من انجام گرفت و باعث شد که از کشور خارج شوم، اما مجددا به کی‌یف بازخواهم گشت.

وی اقدام مخالفان در کنترل قدرت را “کودتا علیه مشروعیت” خواند و گفت: آنهایی که به تازگی در کی‌یف به قدرت نشسته‌اند مشروعیت ندارند و انتخابات آتی در اوکراین نیز غیرقانونی است. هر نظام جدیدی که از دل انتخابات آتی بیرون بیاید از نظر ما مشروعیت ندارد.

رئیس‌جمهوری برکنار شده اوکراین از جامعه جهانی خواست تا از “تروریستم و افراطگری” حمایت نکنند و گفت: افراطگرایان در اوکراین تلاش می‌کنند که کشور را به جنگ داخلی بکشانند.

وی با بیان اینکه آمریکا میلیون‌ها دلار برای حمایت از “کودتاچیان” صرف کرده، گفت: من از کنگره، دیوان عالی آمریکا و دیگر نهادهای تصمیم‌گیرنده در این کشور می‌خواهم که مانع دخالت‌های کاخ سفید در اوکراین شوند.

یانوکوویچ در پایان گفت: اوضاع اقتصادی در کشور بسیار بدتر خواهد شد و کودتاچیان گر چه تلاش خواهند کرد تا آن را به گردن من یا روسیه بیاندازند اما مسئولیت کامل این امر بر عهده آنهاست.

https://hoorkhabar.ir/1829کپی شد!
85