ظرف ۳ سال آینده طرح احیای نخیلات آبادان و خرمشهر به بهره‌برداری می‌رسد‌

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: ظرف سه سال آینده بخش اصلی طرح احیای نخیلات شهرهای آبادان و خرمشهر به بهره‌برداری می‌رسد.

جهانگیر عرب عصر امروز در دومین جلسه ستاد ملی راهبردی احیای نخیلات شهرهای آبادان و خرمشهر در محل فرمانداری ویژه آبادان بخش‌های اصلی این طرح را شامل تجهیز، نوسازی، انتقال و اشتغال عنوان کرد.

وی با اشاره به عزم جدی دولت، وزارت جهاد کشاورزی و مسئولان استانی و شهرستانی در بهبود وضعیت کشاورزی این مناطق افزود: با توجه به دینی که شهرهای آبادان و خرمشهر به واسطه هشت سال جنگ تحمیلی بر گردن تمام کشور دارند تصمیم گرفته شد تا موضوع احیای نخیلات کشاورزی این شهر‌ها به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار گیرد و از این رو با تشکیل ستاد ملی و استانی احیای نخیلات کار به طور رسمی و جدی آغاز و دنبال شد.

وی با اشاره به تشکیل دومین جلسه ستاد ملی راهبردی احیای نخیلات کشاورزی شهرهای آبادان و خرمشهر اظهار کرد: مقرر شد تا با مشورت خود مردم و بهره گیری از دانش و اطلاعات آنان موضوع تغییر الگوی کشت در  منطقه را مورد توجه و بررسی قرار دهیم تا این طرح به لحاظ فنی، علمی و عملی قابلیت اجرایی داشته باشد.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مباحث تولید و بازرگانی مورد تاکید است تصریح کرد: مقرر شد تا مسئول تعیین شده در این بخش بررسیهای خود را با انجام کارهای مشاوره‌ای در این خصوص ارائه دهد.

عرب با اشاره به اعتبار تخصیصی دولت در این بخش یادآور شد: مقرر شد تا موضوع ارائه درخواست موافقت نامه‌هایی به منظور دنبال کردن مشکلات طرح از قبیل تشکیل تشکلهای بهره برداری که برخی از اراضی مالکانشان در منطقه نیستند و باید به لحاظ قانونی پیگیری شوند جهت اجرای درست و کامل طرح با کمترین مشکل انجام پذیرد.

به گفته وی در جهت اجرای طرح احیای نخیلات در خوزستان و به ویژه شهرهای آبادان و خرمشهر هیچ‌گونه مشکل و یا کمبود اعتباری وجود ندارد.

وی ادامه داد: موضوع کشت پایلوت تا سقف یک هزار و ۲۰۰ هکتار قابل پیشنهاد و پیگیری است.

وی از اصلاح موافقت نامه با جهاد نصر دربحث مدیریت بهره‌برداری و تشکل‌ها، واگذاری سیستم‌های آبیاری به حوزه آب و خاک با هدف استفاده از اطلاعات و تجارت این واحد و پیگیری مبحث تشکیل تشکل‌های کشاورزی به عنوان دیگر مصوبات این جلسه نام برد.

https://hoorkhabar.ir/179714کپی شد!
123
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.