واکنش متفاوت اصولگرایان و اصلاح طلبان به حمایت‌ها از آقای شهردار/ روحانی با کدام اظهارنظرش «تیتر یک» شد؟

حمایت تعداد دیگری از چهره‌های سیاسی از طرح شهرداری تهران در تکریم بانوان، سخنان صریح رئیس جمهور در برابر زیاده خواهی‌های غرب و استیضاح وزیر علوم سرخط مهمترین اخبار و تحلیل‌های روزنامه‌های اصلاح طلب و اصولگرای امروز بود.

حمایت تعداد دیگری از چهره‌های سیاسی و به ویژه علی مطهری از طرح شهرداری تهران در تکریم بانوان، سخنان صریح رئیس جمهور در برابر زیاده خواهی‌های غرب و استیضاح وزیر علوم سرخط مهمترین اخبار و تحلیل های روزنامه های اصلاح طلب و اصولگرای امروز بود.

*آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد در شماره امروز خود با تیتر «آقای طلایی پاسخگو باشید» به ماجرای اظهارات نائب رئیس شورای شهر تهران در دفاع از طرح تکریم بانوان پرداخته و مدعی شده که رفتار طلایی دور از شان یک مقام مسئول است.

این روزنامه همچنین مدعی شده که طلایی با حرکاتی ناشایست قصد داشته ثابت کند که طرح تکریم بانوان حرکتی مثبت از سوی شهردار تهران است.

این روزنامه همچنین با تیتر «زیر تشک مردم دیگر سکه نیست» به پوشش سخنرانی روحانی در جمع مردم شهرکرد در جریان سفر استانی دولت پرداخته است.

«صدور حکم پرونده م.ر» و «تحسین آیت الله هاشمی از استعفای وزیر انگلیسی» و همچنین اظهارات وزیر اطلاعات با تیتر «ما صاحب کشتی انقلاب نیستیم که افراد با پیاده کنیم» از دیگر عناوین صفحه اول این روزنامه است.

این روزنامه همچنین در گزارشی در صفحه داخلی خود با عنوان «توضیحات وکیل مهدی هاشمی پیرامون استات اویل» از زبان محمود علیزاده طباطبایی، سعی در تبرئه فرزند آیت الله هاشمی از اتهامات وارده را دارد.

مطلب دیگر صفحه سیاسی این روزنامه به موضوع طرح استیضاح وزیر علوم از سوی برخی نمایندگان مجلس اشاره دارد. در ابتدای این مطلب که در آن به نقل از الهه کولایی تیتر زده شده «رویکرد اعتدالی دولت بهترین راه تعامل با مجلس است» آمده است: برخی می گویند بررسی بورسیه های غیرقانونی وزارت علوم که در دولت گذشته ایجاد شده برای نمایندگان مجلس خوشایند نیست و زمینه استیضاح وزیر علوم را رقم زده است.

*وطن امروز

در تیتر یک روزنامه وطن امروز با تیتر «طرح جدید سایبری وزارت ارتباطات/ بی برنامگی عامدانه؟!» از بی برنامگی در وزارت ارتباطات انتقاد کرده آنرا نوعی برنامگی عامدانه و برای فرار از انجام وظایف مربوط به این وزارت خانه معرفی کرده است.

این روزنامه همچنین اظهارات رئیس جمهور در شهرکرد را با تیتر «نرمش ذلیلانه ممنوع!» پوشش داده است.

یادداشت روز وطن امروز به قلم حسین بابازاده مقدم و با تیتر «مشروعیت بخشی هاشمی به تندروها» نوشته شده است و به دیدارهای اخیر هاشمی رفسنجانی با برخی چهره های تندرو اشاره دارد.

در این یادداشت آمده است:‌ دیدارهای اخیر وی (هاشمی رفسنجانی) به با عناصری از جریان فتنه از جمله یک آقازاده تیتر یک بی بی سی فارسی داشته و در آخرین حرکت نیز به گفت و گو با مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی پرداخته است؛ شخصیتی که بر شیوه و عمل او انتقادات زیادی وارد است.

*رسالت

این روزنامه در شماره امروز خود با تیتر «کار شهردار تهران تحسین برانگیز است/ پای ارزش ها بایستیم» به پوشش حمایت رئیس قوه قضائیه از اقدام شهردار تهران بدلیل اجرای طرح تکریم بانوان پرداخته است.

این روزنامه همچنین برای پوشش سخنرانی رئیس جمهور در جمع مردم شهرکرد تیتر «ایران در کنار مردم فلسطین، عراق و سوریه است» را برگزیده است.

«راهبرد دولت یازدهم کنار زدن جریانات سیاسی نیست» تیتر این روزنامه برای پوشش سخنرانی وزیر اطلاعات است.

این روزنامه در صفحه داخلی خود به بازنشر مصاحبه صادق خرازی با تیتر «افتخار دولت روحانی به حمایت های مقام معظم رهبری است» پرداخته است، خرازی در این مصاحبه گفته بود: نقد بر عملکرد دیپلماسی دولت یازدهم وارد است چرا که کار بدون نقد اصلا اصلاح پذیر و درست شدنی نیست ولی به صورت نسبی سیاست خارجی روحانی یکی از موفق ترین سیاست ها و فعال ترین دیپلماسی های چند سال اخیر کشورمان است.

*اعتماد

روزنامه اعتماد تیتر اصلی صفحه نخست خود را به سخنرانی رئیس جمهور در جمع مردم شهرکرد اختصاص داده و با تیتر های «دولت رقیب بخش خصوصی نیست/ ۷ میلیارد دلار از اموال مردم را بازگرداندیم/ نرمش ذلیلانه در برابر قدرت های بزرگ ممنوع» به پوشش این سخنرانی پرداخته است.

تیتر بعدی این روزنامه «شرط ویزا برای بازگشایی سفارت انگلستان» است که به موضوع شرایط ایران و انگلیس برای بازگشایی سفارت هایشان در دو کشور و اظهارنظر رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در اینباره اختصاص دارد.

این روزنامه همچنین در گفت و گویی با محمدتقی رهبر نماینده سابق مجلس درباره انصارحزب الله و طرح این گروه برای احیای امر به معروف و نهی از منکر پرداخته و از قول وی تیتر زده است «انصار حزب الله قصد کتک کاری ندارد». رهبردر این مصاحبه به جلسه اش با انصار حزب الله اشاره کرده و گفته است که: آنها نمی خواهند با کسی کتک کاری کنند، تنها می خواهند در شهر حرکت کنند و شعار اسلامی سر بدهند و اصلا خبری از توهین به افراد نیست، من هم باز تاکید کردم که باید در حد تذکر لسانی باشد.

روزنامه اعتماد همچنین جوابیه انصار حزب الله به تیتر دیروز این روزنامه را در صفحه اول خود کار کرده و به نقل از این جوابیه تیتر زده «انصار حزب الله در تعامل با وزارت کشور»

دفاع علی مطهری از اقدام شهردار تهران نیز یکی دیگر از موضوعاتی بود که روزنامه اعتماد با تیتر «دفاع علی مطهری از اقدام شهرداری تهران» در صفحه اول پوشش داد. این روزنامه در صفحه داخلی خود نیز با تیتر «آن روی سکه علی مطهری در تشکر از قالیباف» درباره این اقدام مطهری نوشته است:‌ [علی مطهری] اگر به چیزی اعتقاد داشته باشد برایش فرقی نمی کند که قضاوت بقیه درباره آن اعتقاد چیست؛ چه رفع حصر موسوی و کروبی باشد و چه مبارزه با بدحجابی. مطهری همانقدر که بر روی مساله رفع حصر تاکید دارد، روی مساله حجاب و عفاف هم حساس است. اولی باب میل اصولگرایان است و دومی باب میل اصولگرایان و تندرو ها.

این روزنامه در صفحه سیاسی در گزارشی درباره استیضاح وزیر علوم با تیتر «هفته آینده؛ زمانی برای استیضاح وزیر علوم» نوشته است: کار از راضی کردن نمایندگان منتقد گذشته است. وزیر علوم دیگر باید به فکر تهیه متن دفاعیه اش در جلسه استیضاح باشد.»

*کیهان

کیهان در شماره امروز خود هشدار مقاومت فلسطین به رژیم صهیونیستی را با تیتر « محاصره غزه ادامه یابد دوباره شلیک می کنیم» اختصاص داده است.

«نرمش ذلیلانه ممنوع است» نیز تیتر کیهان از سخنان دیروز روحانی در جمع مردم شهرکرد است.

این روزنامه همچنین با تیتر «آیت الله آملی لاریجانی: اقدام شهرداری تهران قابل تحسین است» به بررسی ادمه حمایت ها از اقدام شهرداری تهران در اجرای طرح تکریم بانوان پرداخته است.

این روزنامه در ستون اخبار ویژه خود با اشاره به سخنرانی روز گذشته رئیس جمهور در جمع مردم شهرکرد و اتخاذ مواضع جدی در برابر غرب آنرا نوعی «تودهنی رئیس جمهور به تحلیل گران کاخ سفید» عنوان کرد. در این مطلب به گزارش اخیر اندیشکده بروکینگز درباره ایران و رفتار دولت در قبال پرونده هسته ای اشاره شده است.

*شرق

این روزنامه در صفحه اول خود به نقل از اکبر ترکان مشاور ارشد رئیس جمهور درباره معوقات بانکی تیتر زده است «معوقه های بانکی ۲ برابر آمار رسمی است.»

این روزنامه همچنین با تیتر نرمش ذلیلانه ممنوع» سخنان روحانی در جمع مردم شهرکرد را پوشش داده است.

روزنامه شرق گزارش ویژه ای با عنوان «بازگشت آیت» به بهانه برگزاری اولین مراسم بزرگداشت شهید آیت به بررسی ابعاد مختلف زندگی وی پرداخته است.

روزنامه شرق که در صفحه داخلی خود برای این گزارش، تیتر جناح راست حزب جمهوری اسلامی مراسم بزرگداشت برگزار کرد» را انتخاب کرده سعی دارد برگزاری این همایش را به چهره های تندرو اما سنتی نسبت دهد.

در این گزارش به عضویت شهید آیت در حزب زحمتکشان و همراهی وی با مظفر بقایی اشاره شده و البته روایتی از حمید سیف زاده عضو قدیمی این حزب نیز درباره آیت کار شده است.

این روزنامه در صفحه داخلی خود به انتقادات محمد نبی حبیبی اشاره کرده و تیتر «گلایه های موتلفه از دولت» را برای این مطلب انتخاب کرده است.

در ابتدای این مطلب آمده است:‌ نشست امسال حزب موتلفه با خبرنگاران فرصت مناسبی بود تا محمد نبی حبیبی دبیرکل این حزب گلایه هایش را از دولت مطرح کند و به بیان دغدغه هایش بپردازد.هرچند او اعلام کرد که از دولت حمایت اصولی می کند اما باز هم با ظن خود از اینکه دولت آنچه او فتنه گر می نامد را در کابینه جای داده، انتقاد کرد.

سرمقاله امروز روزنامه شرق نیز به قلم صادق زیباکلام نوشته شده است. در این سرمقاله با تیتر «نقد واکنش‌ها به یک سالگی دولت»، چند دسته از رفتارها در قبال یکسالگی دولت مشخص شده و در این میان از طیف منتقد سیاست های دولت انتقاد شده است.

زیباکلام در این سرمقاله نوشته است: بالاخره می رسیم به مخالفان تندرو دولت؛ جبهه پایداری و طرفداران آقای احمدی نژاد. آنان بجز نکوهش و تقبیح سخن دیگری برای دولت یازدهم ظرف یکسال گذشته و چه امروز ندارند.

منبع : فارس

https://hoorkhabar.ir/177916کپی شد!
98