عربستان، امارات و بحرین سفیران خود را از قطر فراخواندند

مسئولان عربستانی اعلام کردند، عربستان، امارات و بحرین امروز (چهارشنبه) سفرای خود را از دوحه فرا خوانده‌اند.

این خبر از سوی خبرگزاری رسمی عربستان نیز منتشر شد و مسئولان ریاض، ابوظبی و منامه آن را تایید کرده‌اند.

منابع دیپلماتیک اعلام کردند که این اقدام به دلیل اختلاف میان سه کشور مذکور با قطر بر سر روابط دوحه و اخوان المسلمین است و نشان از عمق اختلافات میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس دارد.

در بیانیه مشترک سه کشور عربستان، امارات و بحرین در خصوص فراخواندن سفیرانشان از قطر آمده ما تلاش زیادی را برای ادامه همکاری با قطر در عرصه‌های مختلف و با هدف توافق بر مسیری مشترک در چارچوب سیاست‌های شورای همکاری خلیج فارس به کار بسته‌ایم.

همچنین در این بیانیه تاکید شده که این تلاش‌ها باعث شد تا قطر با امضای توافقنامه‌ای در پی نشست نوامبر ۲۰۱۳ در ریاض توسط تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر موافقت کند که این توافقنامه حمایت همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را به دنبال داشت.

در بیانیه مذکور آمده است: با گذشت بیش از سه ماه از امضای این توافقنامه قطر هیچ اقدام لازمی برای اجرایی کردن آن اتخاذ نکرده و سه کشور عربستان، امارات و بحرین مجبور شدند که اقداماتی مناسب برای حمایت از امنیت و ثبات خود اتخاذ کنند که فراخواندن سفیرانشان از قطر یکی از این اقدامات است.

در این بیانیه مشترک آمده است: امیدواریم قطر اقدامات لازم را برای پاسخگویی به توافق اخیر و حمایت از مسیر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس اتخاذ کند.

همچنین سه کشور عربستان، بحرین و امارات اعلام کردند برای حفظ منافع تمامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از جمله ملت قطر تلاش خواهند کرد.

این درحالی است که با وجود اختلافات شدید، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس سعی دارند شورای همکاری خلیج فارس را به اتحادیه خلیج فارس تبدیل کنند که با توجه به شرایط پیش آمده، این مساله بسیار بعید به نظر می‌رسد.

https://hoorkhabar.ir/1451کپی شد!
79
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.