ایرانی در دنیا باید احساس کند مورد احترام است/لازمه عزت،‌ توانمندی است نه متکدی‌سازی

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تاکید کرد: عزت اجتماعی این است که وقتی هر ایرانی به هر جای دنیا می‌رود، احساس کند مورد عزت و احترام است و نام ایران با خود جلالت، کرامت و توانمندی را به اذهان بیاورد.

محمد نهاوندیان در اولین همایش نیکوکاری و فعالان اقتصادی که در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، اظهار کرد: در مورد رشد پایدار سخن بسیار گفته شده است ولی باید در این راستا لازمه‌های اینگونه رشد را بشناسیم.

وی، لوازم رشد پایدار را مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه “محیط اجتماعی و سیاسی از لوازم این نوع رشد است”، گفت: مردم و اهالی یک محیط اجتماعی و سیاسی نباید نگاه منفی داشته باشند و احساس کنند که حقشان در حال خورده شدن است. همچنین محیط حقوقی و قضایی مساعد نیز از دیگر این لوازم به شمار می‌رود، چنانچه باید دید که آیا نحوه رسیدگی به مرافعات و معارضات اقتصادی سریع و دقیق است و اینکه به یک سرمایه‌گذار به چشم زالو نگاه نمی‌شود؟

نهاوندیان همچنین در ادامه، محیط زیست مساعد و نیروی انسانی خلاق و مبتکر را از دیگر لوازم رشد پایدار عنوان و اظهار کرد: در این راستا توجه به محیط زیست و عدم تخریب آن حائز اهمیت است همچنین باید دانست نیروی انسانی خلاق و مبتکر زمانی وجود دارد که به آن اهمیت داده شود و این نیرو مانند فرزند صاحب کار باشد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور همچنین بازار رقابتی و به طور مرتب در حال رشد را از دیگر لوازم رشد پایدار عنوان و اظهار کرد: سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی باید به مسئولیت‌های اجتماعی خود توجه داشته باشد.

وی در ادامه سخنان خود با پرداختن به موضوع نیکوکاری و عمل صالح اظهار کرد: عمل صالح اتخاذ موضع در همه مسائل حیات است اینکه در هر لحظه تصمیمی گرفته شود که آن تصمیم با مجموعه نظام ارزشی متناسب باشد. با این وجود اگر تولیدی باشد خودش همان عمل صالح است که اگرچه این موضوع بستگی به نیت هم دارد و تفاوت نگاه ما در اقتصاد انسان‌محور با نظام سرمایه‌دار نیز در این نکته ظریف و اساسی است.

نهاوندیان گفت: در مدل‌های تشخیص رفتار در اقتصاد پایه را بر هدف‌گذاری بیشینه کردن سود می‌گذارند گویی این انسان هدف دیگری جز بیشتر کردن سود ندارد در حالی که واقعیت پیچیده انسان این نیست. انسان خود اعتلا پیدتا می‌کند و هدفش باید رشد باشد در واقع باید به این نکته توجه کرد که وقتی ما به دیگر احسان می‌کنیم او را پرواز نمی‌دهیم بلکه خود پرواز می‌کنیم و در واقع من انسان با احسان والاتر می‌شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور افزود: من رادمردان و فعالان اقتصادی را دیده‌ام که سر پایین آوردن هزینه تولید و یا حتی زندگی خود سر ۱۰۰ و یا هزار تومان چانه می‌زنند اما اگر کار خیری مطرح باشد صحبت میلیون و میلیارد برای آنها اهمیت ندارد. در واقع این همان رشد روح است که باید به فرهنگ جامعه تسری پیدا کند. در واقع می‌شود اقتصادی بود و احسان هم کرد. البته برای اینکه من توان احسان داشته باشم باید ملاحظات اقتصادی را هم رعایت کنم چرا که با تضییع و اسراف منابع نمی‌شود به توانمندی رسید. باید در این راستا سخت‌گیر بود تا اینکه ذخیره ارزی فراهم شود تا بتوان با آن کار کرد. نگاه باید تولیدی باشد تا بتوانیم احسان کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت پرداختن به عزت اجتماعی در جامعه گفت: باید صید ماهی را به افراد بیاموزیم تا آنها انسان‌های عزت‌مندی باشند که احساس کنند می‌توانند زندگی خود را اداره کنند و تا وقتی که چنین رویکردی را مورد توجه قرار ندهیم، نمی‌توانیم عزت اجتماعی ایجاد کنیم. عزت اجتماعی به این معنی است که تعداد کسانی که نیازمند امداد دیگران هستند و باید به آنها یارانه داد کمتر شود و تعداد کسانی که دیگر نیاز ندارند افزوده شود. در واقع لازم است تا یاری‌ گیرندگان مرتبا کمتر و یاری دهندگان مرتبا بیشتر شوند.

نهاوندیان با تاکید دوباره بر اینکه “باید برای جامعه شاخص عزت تعریف کنیم”، تصریح کرد: عزت‌آفرینی فقط با تکرار شعارها حاصل نمی‌شود. باید این طور باشد که وقتی هر ایرانی هر جای دنیا می‌رود احساس کند مورد عزت و احترام است. نام ایران با خود جلالت و کرامت و توانمندی را به اذهان بیاورد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه “باید طوری شود که ما در اقتصاد ایران با چراغ دنبال کسانی بگردیم که محتاج کمک هستند”،‌ افزود: لازمه عزت،‌ توانمندی است، نه متکدی‌سازی.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های اتاق بازرگانی ایران در مباحث مربوط به احسان و نیکوکاری گفت: در اتاق بازرگانی تلاش شد که رایحه نگاه معنوی گسترده‌ شود و این جمع حاضر نیز فعالان اقتصادی هستند که با نیت خیر و احسان فعالیت می‌کنند. در اتاق بازرگانی این کار انجام می‌شود چرا که به معجزه انسجام و تقسیم کار معتقدیم و هم‌افزایی و الگوی رشد پایدار پیدا کردن را دنبال می‌کنیم.

نهاوندیان در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه اینطور نیست کسی که دنبال کار اقتصادی است انسان خودخواه و طماعی باشد خاطر نشان کرد: مدل،‌ مدل امیرالمومنین(ع) است که هم تلاش اقتصادی می‌شود و هم اینکه فرد خودش انقدر متعالی است که وقتی جامعه از ماحصل او می‌خورد بیشتر لذت می‌برد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه گفت: به جای صدقه دادن به معنای کمک به مصرف باید رویکرد توانمندسازی به معنای کمک به تولید را دنبال کنیم که البته این نگاه نیازمند به پشتیبانی است اگرچه فعالان اقتصادی چنین گاهی را دارند و قرار شد در این مسیر همه اتاق‌ها مشارکت داشته باشند و در کنار یکدیگر قرار بگیرند ضمن اینکه همه مجموعه‌های نیکوکاری هم باهم ارتباط داشته باشند.

وی با اشاره به وجود موسسه محک و فعالیت‌های این موسسه گفت: این موسسه در یک رتبه‌بندی جهانی دهم شد که ما از این بابت به خود می‌بالیم و البته پتانسیل ما بسیار بیشتر از این است.

نهاوندیان گفت: ایران نه در شعار و لاف زدن بلکه در عمل و پا در میدان گذاشتن می‌تواند الگو شود. اما الگو با عرق ریختن و از آبرو مایه گذاشتن شکل می‌گیرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با مورد توجه قرار دادن ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری با بیان اینکه اعلام این سیاست‌ها را برای اقتصاد کشور به فال نیک گرفتم گفت: در بررسی انقلاب‌ها و آثار آن چهار آفت‌ شناخته شده است که اولین آنها آفت تضادگرایی است. حاصل این نوع آفت در اقتصاد فلج شدن و توقف است چنانچه شاهد بودیم اقتصاد کمونیستی که نگاه مبتنی بر تضاد داشته رشدی نکرد.

وی افزود: آفت توزیع‌گرایی از دیگر آفت‌ها است که براساس آن انقلاباتی که از نظر سیاسی پیروز می‌شوند از تولید غفلت می‌کنند. همچنین در آفت دیگر که آفت انزواگرایی است و معمولا طی آن انقلاب‌ها از بیرون متوجه تهدیداتی می‌شوند و با توجه به اینکه به این فکر می‌کنند که دیگران قصد تعرض به آنها را دارند که گاها این موضوع واقعی است حالت و روحیه بدبینی نسبت به بیرون ایجاد می‌شود و در نهایت انزوا طلبی حاصل می‌آید که این خود مانع رشد است. همچنین دولت‌گرایی نیز از دیگر این آفت‌ها است که طی آن همه کارها در دولت متمرکز می‌شود و نسبت به مردم بدبینی شگل می‌گیرد که چنین رویکردی باعث بالا رفتن هزینه کار خواهد شد.

نهاوندیان با بیان اینکه به همه این آفت‌ها در اقتصا مقاومتی پاسخ داده شده است گفت: تاکید بر دیپلماسی فعال، دوری از انزواطلبی، تولید توجه به تولید ملی در همه بخش‌ها و سطوح و همکاری بین اقشار مختلف در اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گرفته که این موضوع دستاورد یک بحث و گفتمان ۳۵ ساله است که زمانی حاصلش بر سیاست‌های اصل ۴۴ تحلی پیدا کرد و هم اکنون در اقتصاد مقاومتی مدنظر قرار گرفته است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه هم‌اکنون وقت آن رسیده که به عمل بپردازیم گفت: نتیجه این نگاه‌ها و این سیاست‌ها باید با همکاری دولت و ملت و سیاست‌گذاران و فعالان اقتصادی تجلی پیدا کند و با نگاه ابراری و رویکرد احسان می‌شود به عزت ملی و شکوفایی اقتصادی و اعتلای اقتصاد جامعه دست یافت.

https://hoorkhabar.ir/1430کپی شد!
129
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.