هر دو جناح باید برای اشکالات نظام پاسخگو باشند

نشست واکاوی عملکرد رسانه‌های داخلی در تنش‌های اجتماعی اخیر با حضور عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه همشهری و محمد قوچانی، مدیرمسئول فصلنامه آگاهی نو روز گذشته در سالن کنفرانس روزنامه اطلاعات برگزار شد.
کد خبر : 708838
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۷
هر دو جناح باید برای اشکالات نظام پاسخگو باشند

هورنیوز – در این نشست عبدالله گنجی از نبود فشار برای سانسور مطالب در رسانه‌ای که آن را مدیریت می‌کند خبر داد و از سوی دیگر، محمد قوچانی از کارکرد ضعیف رسانه‌های داخلی خصوصا صداوسیما در رقابت با رسانه‌های معاند گفت. مشروح گزارش این نشست را بخوانید.

 

عبدالله گنجی با بیان اینکه در کشور همه ما ۸۵ میلیون نفر منتقد هستیم و پیشنهاد هم نداریم، گفت: بعضی‌ها فکر می‌کنند با کم‌اهمیت کردن یا پنهان کردن موضوع مشکل حل می‌شود. من نزدیک‌تر به نیروی انتظامی هستم. فهم از رسانه‌ای شدن موضوعات در سیستم امنیتی ما یک معضل جدی است. در بحث اطلاع‌رسانی در روایت اول عقب هستیم. فیلم آمدن مهسا امینی به سالن را کی پخش کردند؟ صحبت مقام‌های نظامی با پدر مهسا امینی در بیمارستان ۳ روز پیش پخش شد. کلیپ تعرض پلیس به آن خانم را که دیدم تماس گرفتم و گفتم چرا درباره این موضوع با مردم حرف نمی‌زنید؟ بعد از آن بود که بیانیه دادند.

 

مدیرمسئول روزنامه همشهری با اشاره به بازخوردش در توییتر بعد از ماجرای مهسا امینی توضیح داد: موضوع خانم امینی را من توییت زدم و گفتم ضرب و شتم نشده است. درصورت تخلف اگر با ۳-۲ نفر از نیروهای انتظامی برخورد کنند ما اعتراضی نمی‌کنیم. کسی نگفته این موضوع رسیدگی نشود. اگر ظلمی صورت گرفته ۳-۲ نفری که این کار را کرده‌اند باید به دادگاه ببرند و حتی درصورت لزوم اعدام کنند. ما اعتراضی نمی‌کنیم. آیا کسی در جمهوری اسلامی گفته است به این موضوع رسیدگی نشود؟ نخستین مصاحبه با پدر ایشان را فارس انجام داد و بقیه به او گفتند چرا منتشر کردی. از این پدیده‌ها در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد. اگر پلیس ما سیلی بزند خبر اول دنیا می‌شود. ولی در جاهای دیگر نمی‌شود. روی ما تمرکز کرده‌اند.

 

۳ نگاه درباره مهسا امینی وجود دارد
گنجی با بیان اینکه ۳ نگاه درباره مهسا امینی وجود دارد گفت: یک نگاه این است که باید رسیدگی شود و اگر نشود فلسفه جمهوری اسلامی زیر سؤال رفته است. یک نگاه که برای اصلاح‌طلبان است این است که اجرای شرعیات متوقف شود. یک نگاه هم برای دشمن است که جمهوری اسلامی باید برود.

 

ایران اینترنشنال شاخه و بازوی رسانه‌ای موساد است
گنجی گفت: تردید نکنید که ایران اینترنشنال شاخه و بازوی رسانه‌ای موساد است. چون خبرهای امنیتی را نخستین بار آنجا می‌زنند. یک‌بار خواستند سایت همشهری را هک کنند نتوانستند ولی خبرش را زدند. در واقع ما با یک پروژه امنیتی مواجه هستیم.

 

این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه باید به تخلفات رسیدگی شود و کلیدواژه ما رسیدگی است گفت: شعارهای کف خیابان درباره رسیدگی نیست. اردیبهشت که دولت، ۴ قلم کالا را گران کرد، برخی در ۲۱شهر بیرون آمدند. من شعارها را آنالیز کردم.‌ هیچ شعاری برای معیشت داده نشده است.

 

موضوع ما سرعت است و نه سانسور
گنجی با تأکید بر اینکه موضوع ما سرعت است و نه سانسور گفت: به‌عنوان مدیر رسانه شهادت می‌دهم که در این حوادث هیچ کس از هیچ کجا به من زنگ نزد که سانسور کن. حتی یک مورد هم نداشتم. ولی ذهن اجتماع این است که بیخ گلوی رسانه دست گذاشته‌اند و فشار می‌دهند.

 

مدیرمسئول روزنامه همشهری با بیان اینکه بین حوزه امنیتی و رسانه ما یک شکاف جدی وجود دارد توضیح داد: خبر وقتی مربوط به حوزه امنیت است، نشرش به این راحتی نیست. شما به‌عنوان روزنامه‌نگار پشت پرده‌اش را نمی‌دانید که روایت کنید. خبر تا به رسانه برسد زمان می‌برد. چون در سیستم خودشان چند مرجع باید تأیید کنند. در آبان۹۸ رویترز ۱۵۰۰کشته را اعلام کرد. من سرمقاله نوشتم که آمار درست را بگویید. یقه من را گرفتند که تو برای بی‌بی‌سی سوژه ساخته‌ای. ‌متأسفانه آن روایت‌های ۱۵۰۰نفر نشست‌ در سالگرد آبان۹۸ رحمانی‌فضلی در تلویزیون آمار می‌دهد. این بار در ماجرای مهسا امینی از روز اول تلویزیون آمار کشته‌ها را داد. استاندار سیستان و بلوچستان آمار داد. روایت آمارهای فعلی آمار حاکمیت است.

 

وی با اشاره به سرعت انتقال اخبار امنیتی به رسانه‌ها گفت: بین حوزه امنیتی و رسانه ما یک شکاف جدی است. آدم وقتی خودش می‌خواهد وارد بشود اعتماد به نفس ندارد، چون ممکن است خبری بزند که اشتباه باشد و به عذرخواهی و بی‌اعتبارسازی رسانه ختم شود. قتل‌های زنجیره‌ای سال۷۷ را رسانه می‌توانست بزند؟ هنوز نمی‌دانند پشتش چه خبر است. رسانه چطور بزند؟ وقتی نمی‌زند هم می‌گویند رسانه سانسور کرده است.

 

غلبه نگاه امنیتی و پلیسی بر فضای رسانه‌ کشور

در ادامه این نشست محمد قوچانی مدیرمسئول فصلنامه آگاهی نو با بیان اینکه مشکل ما غلبه نگاه امنیتی و پلیسی بر فضای رسانه کشور است، گفت: امنیت رکن جامعه است. وقتی نیروی امنیتی از کار خودش وارد کار دیگری شود بحران به‌وجود می‌آید. این ماجرا روز اول امنیتی نبود و می‌توانست خیلی بهتر مدیریت شود. به شرط اینکه با اهل رسانه مشورت می‌کردند. در ماجرای بنزین مدیران روزنامه‌ها را خواستند و به آنها گفتند. رسانه‌های ما امنیت ملی را می‌فهمند. چرا به آنها اعتماد نمی‌کنیم؟ آقای حاتمی‌کیا وقتی سپاه فیلمش را سانسور کرد، گفت من هم یک سردار هستم ولی قبه(درجه) ندارم. ما هم در کار خودمان می‌توانیم متخصص باشیم. در کشور آمریکا مدیرمسئول واشنگتن‌پست در حد یک وزیر است. رئیس‌جمهور با او صبحانه می‌خورد. آیا در کشور ما این اتفاق می‌افتد؟

 

صداوسیمای دولتی فایده ندارد
قوچانی با بیان اینکه سال‌هاست می‌گویم صداوسیمای دولتی فایده ندارد، گفت: ۳۵ هزار کارمند داریم که آنجا کارت می‌زنند. شما در مقابل شبکه‌ای که یک ساختمان ۴طبقه دارد بازی را می‌بازید. این شبکه‌ها از بین نیروهای شما یارگیری می‌کنند. عادل فردوسی‌پور چرا باید مسئله امنیتی کشور شود؟ از بس صداوسیما در حالت اعتراف سراغ آدم‌ها رفته کسی مصاحبه‌ فارس را باور نمی‌کند. روش کلاسیک این است که طرف بگوید من چه اشتباهاتی کرده‌ام. چرا یک خبرنگار مطبوعاتی در صداوسیما با پدر مهسا مصاحبه نکرد؟

 

چرا یک نفر در پلیس عذرخواهی نکرد؟
مدیرمسئول فصلنامه آگاهی نو با طرح این سؤال که چرا یک نفر در پلیس عذرخواهی نکرد؟ گفت: یک جایی گفتند چرا آقای روحانی سنت عذرخواهی را بنا نهاد؟ وقتی اشتباه کردید باید عذرخواهی کنید.

 

قوچانی با اشاره به موضوع سلبریتی‌ها بیان کرد: مهران مدیری ۴سال علیه روحانی حرف می‌زد و مدام مسخره می‌کرد. الان روزی رسیده که مهران مدیری علیه نظام صحبت می‌کند. خبرگزاری فارس می‌گوید قمارباز است و صداوسیما چک‌های ایشان را پاس کرده و برنامه‌هایش را اجرا کرده است. آیا نمی‌دانسته که دارد نظام را افشا می‌کند؟ آیا نظام پول یک قمارباز را پرداخت کرده؟ یک زمانی چون به آقای روحانی فحش می‌داده از او خوشمان می‌آمده و الان بدمان می‌آید. این فقدان نظام رسانه‌ای است. شما روزنامه‌نگار و روشنفکر را حذف می‌کنید. وقتی نخبگان را حذف می‌کنید جایش آدم‌های بادکنکی می‌آیند که امروز چک‌هایشان را پاس می‌کنید و به‌نفع شما حرف می‌زنند. فردا فکر می‌کنند انقلاب شده و برای رژیم بعدی کار می‌کنند.

 

ارائه ۳پیشنهاد مشخص
مدیرمسئول فصلنامه آگاهی نو با ارائه ۳ پیشنهاد مشخص گفت: پیشنهاد اول این است که روزنامه‌ها را تقویت و آنها را در صداوسیما تبلیغ کنیم. روزنامه هنوز اعتبار دارد. تیراژ اسفناک ما ناشی از توزیع و ایرادات فنی است. پیشنهاد دوم این است که شبکه خصوصی تلویزیونی داشته باشیم. اجازه بدهید فیلیمو و نماوا خبر و سرگرمی پخش کنند. باید اینها را گسترش دهیم. من اگر جای مدیر صداوسیما بودم، همزمان با برنامه ۶۰ دقیقه بی‌بی‌سی یک برنامه جذاب پخش می‌کردم. ولی در تلویزیون هیچ‌چیزی برای تماشا نداریم.

 

قوچانی با بیان اینکه در طول زمان باید پلتفرم‌های داخلی را تقویت کنید، گفت: برای بستن اینترنت ممکن است اعتراضات جدی‌تر بشود. چون شما دارید به کسب‌وکارهای خصوصی ضربه می‌زنید.

 

رسمی شدن رسانه‌ها
قوچانی درگیری اصلی را ناشی از رسمی شدن رسانه‌هایی دانست که مردم مرجعیتش را قبول ندارند و افزود: ما دچار عقب‌ماندگی خبری هستیم. صداوسیمای ما از خبر عقب افتاده است. مطبوعات مکتوب ما هم عقب افتاده‌اند. موضوع مهسا امینی در حوزه فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای مطرح و مدیریت کار از دست ما خارج شد. خبر الان در انحصار روزنامه و صداوسیما نیست. ولی هنوز چیزی که روزنامه و صداوسیما منتشر می‌کند بیشتر دیده می‌شود. وقتی شما فکر می‌کنید با پنهان کردن و کم‌اهمیت جلوه دادن یک خبر آن را می‌توانید از چشم مردم پنهان کنید، دیگر روایت آن خبر برای شما نیست.

 

مدیر مسئول فصلنامه آگاهی‌نو افزود: یک تفسیری از مسئله حجاب و اجرای قانون حجاب در کشور ما وجود دارد. این وضعیت ملتهبی که اخیرا رخ داد چیز عجیب و غریبی نبود. از اول سال مدام این مسئله گشت ارشاد را می‌دیدیم. وقتی برای مهسا امینی اتفاق افتاد همه منتظر یک ماجرا و توفان بودند.

 

واکنش رسانه‌های ما به‌ویژه صداوسیما تدافعی است
قوچانی با بیان اینکه کل واکنش رسانه‌های ما به‌ویژه صداوسیما تدافعی است و ایجابی نیست، گفت: این کار اثر نمی‌کند. من مدام هشدار می‌دادم که ایران اینترنشنال یک پروژه امنیتی است که می‌تواند جلو برود. من به همه هشدار دادم. فکر می‌کردند که ما صداوسیما را داریم و مشکلی نداریم. ما مرجعیت رسانه‌ای را از دست داده‌ایم. ما به یک تفاهمی با حاکمیت رسیده‌ایم که روزنامه‌هایمان بسته نشود. هم در عرصه صداوسیما و هم مطبوعات داخلی دچار زوال شده‌ایم. ما یک رسانه ملی بزرگ، حجیم و کلیشه‌ای داریم. جوان‌تر‌ها هرچقدر در این صداوسیما تلاش می‌کنند نوشدارو بعد از مرگ سهراب است و دیده نمی‌شوند. مطبوعات ما محافظه‌کار شده‌اند. فاقد ابتکار عمل هستند و در نتیجه جامعه مخاطب را از دست داده‌ایم.

 

شبکه‌های خارجی را دست‌کم گرفته‌ایم
مدیر مسئول فصلنامه آگاهی‌نو با تأکید بر این نکته که ما روی سواد رسانه‌ای جامعه کار نکرده‌ایم، توضیح داد: این کار باید در طول زمان شکل می‌گرفت. ما شبکه‌های خارجی را دست‌کم گرفته‌ایم. این شبکه‌های تلویزیونی نیازمند جلسه کارشناسی هستند. شبکه من و تو می‌گوید من سیاسی نیستم و سبک زندگی سکولار را دارد رواج می‌دهد. شبکه ایران‌اینترنشنال بسته‌بندی‌اش به لحاظ ژورنالیستی دقیق است و هر ساعت خبر می‌دهد. صداوسیما فکر می‌کند اگر خبر اعتراضات را خبر سوم اعلام کند خیلی هنر کرده است. بی‌بی‌سی هم دارد تحلیل می‌دهد. در دوم خرداد روزنامه‌های ما تیراژهای بالایی داشتند. می‌شد ما به داخلی‌ها اعتماد بیشتری کنیم. اتفاقی که افتاده بسیار دردناک است. این رویداد می‌توانست با یک اطلاع‌رسانی درست از داخل کشور و عذرخواهی درست هدایت شود. این اتفاقات نشانه سوء‌مدیریت جدی در نظام رسانه‌ای ماست. شما می‌توانید از روزنامه‌نگاران خودمان دعوت کنید که شبکه تلویزیون خصوصی درست کنند.

 

رسانه‌های رسمی ما بنزین روی آتش نریختند
در ادامه جلسه گنجی با اشاره به اینکه ما به لحاظ رسانه‌ای بدنه نحیفی داریم گفت: رسانه‌های داخلی در این داستان خیلی عاقلانه عمل کردند و دنبال آرامش بودند. رسانه‌ها چند ملاحظه را رعایت کردند. تهییج نکردند که فضا پیچیده‌تر شود. در مسائل قومی هم هوشمندانه عمل کردند. حوزه رسمی رسانه‌های ما خیلی خوب عمل کرد. در عصر حاضر رسانه‌ها از خبر عقب هستند و کاری که انجام می‌دهند روایت است. ولی فضای مجازی ما متفاوت بود. رسانه‌های رسمی ما بنزین روی آتش نریختند. عمدتا در رسانه‌های رسمی دروغ نمی‌بینید و باید آسیب را در جای دیگر ببینیم.

 

بگذاریم معترض حرفش را بزند
مدیرمسئول روزنامه همشهری با بیان اینکه رفتارهای حاکمیت همه‌اش واکنش است و کنش نیست گفت: کنش و واکنش ما منجر به بسته شدن فضا می‌شود. برای حاکمیت ما ارزش و پرستیژ است که گروهی شعار بدهند و از دماغ کسی خون نیاید. چرا این اتفاق نمی‌افتد؟ بگذاریم معترض حرفش را بزند. حاکمیت اگر بتواند تصویری از معترض ارائه کند که او حرفش را بزند یک موفقیت است. اینکه مراسم ما به انجام نرسد و امنیتی بشود یک پروژه سیاسی است. در نازی‌آباد یک مورد اجرا شد و ما پوشش دادیم. مردم شعار تند می‌دهند و پلیس همراهی می‌کند. اگر این صحنه‌ها را داشته باشیم دچار مشکل نمی‌شویم. در ۲۵آبان۸۸ جمعیتی که در خیابان بود آرام بود؛ ولی آخرش حمله به بسیج شد و آنجا ۱۳نفر شهید شدند.

 

وی با اشاره به کشته‌ها و شهدای اتفاقات توضیح داد: ۹۰ درصد تلفات انسانی ما از ۹۶ تا الان نزدیک مراکز نظامی است. کشته‌های زاهدان نزدیک مراکز نظامی است. چه‌کسی جوان را به سمت مراکز نظامی می‌برد؟ سال ۸۸ به ۱۰۵ کلانتری و مرکز بسیج حمله شده است. کسی که آنجاست شلیک می‌کند چون می‌ترسد خودش و دیگران کشته شوند.

 

گنجی افزود: میان حوزه امنیت و رسانه شکاف وجود دارد که نتوانستیم آن را پر کنیم. وقتی فضا امنیتی شود رسانه محتاط می‌شود. در کشور تونس با یک خودسوزی انقلاب شد. بنابراین رسانه می‌ترسد که اگر این خبر را منتشر کند کشور به‌هم‌ می‌ریزد.

 

دو جریان مشکل دارند
در ادامه جلسه، گنجی با بیان اینکه من تعلق جناحی ندارم ولی در این کشور جای سومی نیست، افزود: چرا به من می‌گویید که تلویزیون را خصوصی کنید؟ فردی که اصلاح‌طلب است چرا اپوزیسیون است و از من سؤال می‌پرسد؟ من از او سؤال دارم. چون او هم یکی از بال‌های کشور است. ۵۰ درصد پاسخ مال شماست. اگر نظام مشکل دارد یعنی دو جریان مشکل دارند.

 

مدیرمسئول روزنامه همشهری با اشاره به حادثه متروپل توضیح داد: فضای دشمنی را قبول نمی‌کنیم. در متروپل یک ساختمان پایین آمده است. قوه قضاییه بلافاصله ۴ شهردار آبادان را زندانی کرده است. وزیر کشور و رئیس جمهور به آنجا رفته‌اند. دیه متوفیان را قبل از دادگاه داده‌اند. کجای دنیا این کار را می‌کنند؟ اما مخالفان هشتگ می‌زنند تفنگت را زمین بگذار. یک فضای امنیتی درست می‌کنند. طرف را که می‌گیرند می‌گوید من چون فیلمساز متفاوتی هستم حکومت من را تحمل نمی‌کند.
قوچانی در پاسخ به گنجی گفت: ‌ای‌کاش شما سخنگوی دولت و نیروی انتظامی بودید و روز اول می‌گفتید باید متخلفان نیروی انتظامی مجازات شوند.

 

جریان معتقد به انقلاب اسلامی از پلشتی حمایت نمی‌کند
گنجی پاسخ داد: من یک‌بار گفتم به ستار بهشتی ظلم شد و آقای عباس عبدی درباره همین قضیه مقاله نوشت. این حرف‌ها زده می‌شود ولی در این صف‌بندی‌ها شنیده نمی‌شود.

 

جریان معتقد به انقلاب اسلامی از پلشتی حمایت نمی‌کند. می‌گوید حل کنید و رسیدگی شود. استاد دانشگاه که ۳۰میلیون حقوق می‌گیرد علیه جمهوری اسلامی توییت زده است. اپوزیسیون ما از جمهوری اسلامی حقوق می‌گیرد.

 

تنها راه ما گفت‌وگو بر سر اصول است
این فعال رسانه‌ای صحنه را پیچیده خواند و ادامه داد: تنها راه ما گفت‌وگو بر سر اصول است. باید اصولی پیدا کنیم. تا اصولی نداشته باشیم سر اختلاف‌سلیقه‌ها زد و خورد خواهیم کرد. الان من و آقای قوچانی باید بگوییم این ۵ اصل را قبول داریم و دور آن جمع شویم.

 

وی افزود: سخنگوی دولت قبل ما باید می‌گفت بنزین گران می‌شود و پولش به‌عنوان یارانه به شما داده می‌شود. دولت قبل از آشوب‌ها یک‌بار هم این جمله را نگفته است.

 

دولت ما کارهای خوبی می‌کند که هیچ‌کسی نمی‌بیند
گنجی با بیان اینکه در بحث سواد رسانه دارای مشکل هستیم گفت: در صداوسیما به این بحث نمی‌پردازند. منافقان در آلبانی پست تولید می‌کنند و اینجا فرد حزب‌اللهی آن را فوروارد می‌کند. همسر من کلیپ را نشان می‌دهد و می‌پرسد این راست است یا دروغ؟ ما هیچ مرکزی نداریم که کلینیک شایعات باشد. فرهنگ روایت اول هم نداریم. در کشور چیزهای خوبی می‌بینم که رسانه‌ای نمی‌شود. دولت ما کارهای خوبی می‌کند که هیچ‌کسی نمی‌بیند.

 

وی با تأکید بر اینکه فلسفه رسانه را باید بازخوانی کنیم توضیح داد: در غرب به جای شمشیر صندوق رأی را گذاشتند که همدیگر را نکشند. ابزار کشتن آنها هم رسانه بود. رسانه من را بالا می‌برد و شما را پایین می‌آورد بدون اینکه خونی ریخته شود. اصولگراها اصلا با این فلسفه به رسانه نگاه نمی‌کنند. من معتقدم گاهی وقت‌ها فلسفه رسانه گم است و طرف خودش نمی‌داند چرا مجوز رسانه گرفته است.

 

گنجی افزود: من احساس نمی‌کنم که یک نفر دارد رسانه‌های کشور را کنترل می‌کند. من چنین چیزی را ندیده‌ام. یک‌بار ندیدم کسی به من زنگ بزند و بگوید این خبر را کار نکن.

 

نسل جوان را رها کرده‌ایم
در ادامه جلسه، قوچانی خودش را متولد سال ۵۵ و بچه این انقلاب معرفی کرد و گفت: ما نسل قیصر امین‌پور هستیم. ما وقتی شروع به روزنامه خواندن کردیم ۲مؤسسه اطلاعات و کیهان در این کشور بود. این دو رسانه خوراک فکری نسل نوجوان و جوان را فراهم می‌کردند. سروش نوجوان و سوره نوجوان از نشریات آن زمان بودند. من در دوم خرداد کارم را شروع کردم. هیچ نظام رسانه‌ای به اندازه رسانه‌های کشور ما بی‌دروپیکر نیست. ما ورزش ورشکسته‌ای داریم که تعداد نشریاتش از فرانسه بیشتر است. آمریکا نهایتا ۱۰ روزنامه ملی دارد. این موضوع درباره حزب‌ها هم صدق می‌کند. مجوز حزب زیاد داریم ولی حزب به‌معنای واقعی نداریم.

 

مدیر مسئول فصلنامه آگاهی‌نو با بیان اینکه ما نظام رسانه‌ای نداریم افزود: نسل جوان را رها کرده‌ایم. یکی از معترضان توییت زده که نباید کتاب خواند و باید عمل کرد. این توییت محصول صداوسیمایی است که کتاب آخرین اولویتش است. در شهر رشت در محله من زمانی ۱۰ سالن سینما و ۲۰ دکه مطبوعاتی داشتیم که الان دیگر وجود ندارد. نسل طلایی دهه ۶۰ بافضیلت بار می‌آمد و کتاب و مجله می‌خواند. آن زمان سینمای کودک و نوجوان وجود داشت. من دیگر بحث اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارم و دلم از دست رفقای خودم خون‌تر است.

 

قوچانی با اشاره به این نکته که اکونومیست هنوز دارد با تیراژ بالا منتشر می‌شود تأکید کرد: روزنامه‌ها هنوز اثر دارند. کجای دنیا شبکه‌های اجتماعی بار حزب را بر دوش می‌کشند؟ همه جای دنیا این شبکه‌ها برای سرگرمی و ارتباطات هستند. ما همه کارکردها را با هم قاطی کرده‌ایم. طرف نماینده مجلس است و مجوز رسانه می‌گیرد و آن را اجاره می‌دهد. نشریات متعددی فقط به‌خاطر سوبسید منتشر می‌شوند. طرف در خانه خودش یک نشریه راست و یک نشریه چپ منتشر می‌کند.

 

وی با بیان اینکه در دوم خرداد خیلی روزنامه‌نگاران خوبی تربیت شد، گفت: لیست کارکنان بی‌بی‌سی و ایران‌اینترنشنال را کنار هم بگذارید. ببینید چند نفرشان از روزنامه‌نگاران ما هستند. چرا نتوانستیم اینها را جذب کنیم؟ مگر قرار است همه نمازشب‌خوان حزب‌اللهی باشند؟ اینها بچه‌های کشور بودند و به ایران و انقلاب علاقه داشتند. در مجلات انقلاب پرورش پیدا کردند. ما به نیروهای خودمان بی‌توجه هستیم. فکر می‌کنیم ۵درصد حزب‌اللهی شیعه تنوری را باید دریابیم.

 

مراسم حاج‌قاسم را چگونه تبدیل به این آشوب‌ها کردیم؟
مدیر مسئول فصلنامه آگاهی‌نو رأی هر یک از گروه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب را بین ۱۰ تا ۱۵درصد ارزیابی کرد و افزود: بخش اصلی جامعه قشر خاکستری طبقه متوسط معقول هستند که جانماز آب نمی‌کشند؛ ولی به دین‌شان اعتقاد دارند. مراسم حاج قاسم را چگونه تبدیل به این آشوب‌ها کردیم؟ چطور این سرمایه را از دست دادیم؟ همین بچه‌های شل‌حجاب و شل‌دین در آن مراسم حضور پیدا کردند. شما اینها را به جایی رساندید که کتاب نمی‌خوانند.

 

از سعید مرتضوی به دادستان فعلی رسیدیم
وی افزود: مطالبه‌ای که الان وجود دارد از اول سیاسی نبوده و اجتماعی بوده است. به یک دختر خانمی توهین شده است. شما حجابش را نگاه کنید. می‌شد جور دیگر برخورد کرد. ضد‌انقلاب روی این موضوع برنامه‌ریزی می‌کند. نسل دهه هشتادی باید بتواند یک زندگی عزتمندانه‌ای داشته باشد و این شدنی نیست. نظام اینقدر که صداوسیما نشان می‌دهد سفید نیست. اینقدر که خارجی‌ها نشان می‌دهند هم سیاه نیست.

 

قوچانی با اشاره به انتشار نامه اخیر ۵اقتصاددان گفت: اقتصاددان‌ها در نامه‌شان ثابت کردند که نظام کارنامه مثبتی داشته است و باعث شد زن‌ها تحصیلکرده شوند. اگر این دستاوردها را بگوییم به ما فحش می‌دهند. امام‌خمینی(ره) باعث شد که زن‌ها از خانه بیرون بیایند و درس بخوانند. قدم بعدی این است که اینقدر به زن‌ها گیر ندهیم. قدم اصلاحی اینجاست. وی افزود: ما رسانه درست و حسابی نداریم.

 

ما از سعید مرتضوی به دادستان فعلی رسیدیم و خیلی راه طی کردیم. من یک روز رنج‌هایی که کشیدم را می‌گویم. امروز به اینجا رسیدیم که محمد قوچانی می‌تواند نشریه منتشر کند و این خوب است.

 

اصلاح‌طلبان باید ۵۰درصد پاسخگویی به پلشتی‌ها را برعهده بگیرند
گنجی در ادامه جلسه نظام جمهوری اسلامی را ترکیبی از ۲ جریان دانست و گفت: اصلاح‌طلبان باید ۵۰درصد پاسخگویی به پلشتی‌ها را برعهده بگیرند. همین که من و شما اینجا نشسته‌ایم خودش به‌معنای عبور از صداوسیماست. یعنی تریبون دیگری هم وجود دارد. اصلاح‌طلبان می‌توانند با حضور در صداوسیما حضور خودشان را گسترش دهند.

 

ایرنا

ارسال به تلگرام
کانال خبری هورنیوز
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code