دشت لوت و بندر ماهشهر در میان اسامی گرمترین نقاط ۱۲ گانه جهان

۱۲ نقطه در جهان از «دره مرگ در کالیفرنیا» تا «دشت لوت و بندر ماهشهر » گرمترین مناطق زمین که تاکنون شناخته شده‌اند.
کد خبر : 707600
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۵
دشت لوت و بندر ماهشهر در میان اسامی گرمترین نقاط ۱۲ گانه جهان

هورنیوز – تغییر شرایط اقلیمی به طور مداوم در حال بازنویسی رکوردهای نقاط گرم زمین است، اما دما در این نقاط به طور معمول در حال افزایش است.

 

زمین ژوییه گذشته(تیر و مرداد) سومین ماه ژوییه گرم را پشت سر گذاشت و دمای هوا در جهان از میانگین دما در همین ماه در سال های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰ ،‌ ۰.۳۸ درجه سانتی گراد گرمتر بود.

 

این یافته ها براساس آخرین داده های برنامه کوپرنیک اتحادیه اروپا برای رصد زمین است که تاثیر اوضاع اقلیمی را در سراسر جهان دنبال می کند.

 

بخش های بزرگی از اروپا در این ماه شاهد موج گرما و خشکسالی بود و هشدارهای هواشناسی در دیگر نقاط جهان اعلام شد و سطح یخ های دریای قطب جنوبی در پایین ترین میزان ثبت شد.

 

به نظر نمی رسد آثار تغییر اوضاع اقلیمی روبه کاهش باشد. دمای بسیار بالا در کویت، ایران و عراق ثبت شد. سیل های شدید در گرمترین مناطق آمریکا رخ داد و مسئولان بریتانیایی هشدار گرما اعلام کردند. انگلیس در ماه ژوییه داغ ترین روز را در تاریخ خود پشت سرگذراند.

 

تغییر اوضاع اقلیمی بطور مداوم رکوردهای جدید گرمایی را ثبت می کند و دمای ۵۰ درجه دیگر نادر نیست.

 

در امارات متحده عربی دماسنج ها چندین بار از این عدد فراتر رفتند و بالاترین دمای ثبت شده ۵۲.۱ درجه سانتی گراد بود. با این حال امارات با این دما شایسته قرار گرفتن در فهرست داغ ترین نقاط زمین شناخته نشده است. نزدیکترین مدعی متریباح در کویت است که دمای ۵۴ درجه را در سال ۲۰۱۶ ثبت کرد.

 

فهرست ۱۲ نقطه از گرمترین نقاط زمین به شرح ذیل میباشد:

 

دره مرگ در کالیفرنیا در آمریکا

دمای هوا در دره مرگ در سال ۱۹۱۳ به ۵۶.۷ درجه سانتی گراد رسید که یکی از بالاترین اعداد ثبت شده است. اگرچه برخی دانشمندان اعتبار این ارقام تاریخی را مورد بحث قرار داده اند، اما دمای دره مرگ در تابستان ۲۰۲۰ به ۵۴.۴ درجه سانتی گراد رسید؛ بنابراین تردیدی نیست که یکی از گرمترین نقاط روی زمین است.

 

کِبیلی در تونس

کبیلی در جنوب تونس و محل بزرگترین نمکزار صحرای آفریقا است که بالاترین میزان دما در این محل در سال ۱۹۳۱ با ۵۵ درجه سانتی گراد ثبت شد.

 

میتریباح در کویت 

دمای ۵۴ درجه سانتی گراد در سال ۲۰۱۶ در میتریباح ثبت شد که همچنان این دما را حفظ کرده است. هفته گذشته رسانه های تونسی از ثبت دمای ۵۳ درجه سانتی گراد در جهرا خبر دادند تا جزو یکی از گرمترین نقاط زمین قرار گیرد.

 

تربت در پاکستان

پاکستان یکی از بالاترین دامنه های دمایی را در جهان دارد که از بسیار بالا تا بسیار پایین را در کنار باران های موسمی، خشکسالی و سیل متغیر است. در سال ۲۰۱۷ دمای ۵۳.۷ درجه سانتی گراد در شهر تربت در بلوچستان پاکستان ثبت شد.

 

دالول در اتیوپی

شهر دالول در شمال اتیوپی دارای بالاترین میانگین خوانش دما در جهان در یک منطقه مسکونی است. این شهر که با چشمه های آب گرم و دریاچه های نمک احاطه شده، دمای هوا در روز معمولا به ۳۴ درجه سانتی گراد می رسد. نقاط گرمتر در جهان در زمان فرضی وجود دارد، اما دالول بطور میانگین گرمترین منطقه محسوب می شود.

 

عزیزیه لیبی

این شهر کوچک در لیبی بعد از ثبت دمای ۵۸ درجه در سال ۱۹۲۲ ، امتیاز داغ ترین نقطه زمین را در اختیار دارد. هواشناسان اکنون این موضوع را به چالش کشیده اند، اما این شهر همچنان دمای حداکثر را ثبت می کند که در تابستان معمولا بالای ۴۸ درجه سانتی گراد است.

 

وادی حلفا در سودان

شمال سودان بطور معمول گرم و خشک است و باران بندرت می بارد. ماه ژوئن سوزان ترین ماه سال است. وادی حلفا یک مرکز تجاری در کنار رود نیل است که گرمترین دمایی را که ثبت کرده ۵۳ درجه سانتی گراد بوده است.

 

دشت لوت در ایران

بیابان نمکی دشت لوت خالی از سکنه یکی از گرمترین نقاط زمین در ایران است که دمای ۷۰.۷ درجه سانتی گراد را درسال ۲۰۰۵ ثبت کرد. در اندازه گیری های انجام شده با ماهواره های ناسا برخلاف بسیاری از مناطق در این فهرست، دمای سطح زمین به جای هوا اندازه گیری شد.

 

بندر ماهشهر در خوزستان

این شهر در جنوب غربی ایران بالاترین میزان رطوبت را در جهان دارد و گمان می رود دومین  شاخص گرمایی بالا را در جهان ثبت کرده باشد. هیچ رکورد تایید شده ای موجود نیست، اما دمای هوا در بندر ماهشهر به ۷۰ درجه سانتی گراد رسید که عامل آن رطوبت است.

 

غِدامس در لیبی

این واحه در وسط بیابان در فاصله ۶۵۰ کیلومتری طرابلس واقع شده و جزو میراث جهانی ثبت شده یونسکو و یکی از گرمترین نقاط زمین است. دمای  تایید نشده ۵۵ درجه سانتی گراد ظاهرا در این شهر بیابانی مشاهده شده که خانه های گلی به محافظت از ساکنان شهر در برابر گرمای شدید کمک می کند.

 

اوراگلا در الجزایر

اوراگلا شهری ثروتمند در جنوب الجزایر است که دمای هوا در این شهر در سال ۲۰۱۸ به ۵۱.۳ درجه سانتی گراد رسید. این میزان یکی از داغ ترین دماهای ثبت شده درقاره آفریقا است. دمای هوا در تابستان سوزان است، اما در زمستان می تواند به زیر نقطه انجماد برسد.

 

القریات در عمان

القریات که گرمای آن به اندازه سایر نقاط دراین فهرست نیست، رکورد بالاترین دمای هوای روزانه را در اختیار دارد. دما در ژوئن ۲۰۱۸ در مدت ۲۴ ساعت به زیر ۴۲.۶ درجه سانتی گراد نرسید. این شهر در فاصله ۱۲۰ کیلومتری مسقط بالاترین دمای روزانه هوا را در جهان داشته است.

ارسال به تلگرام
کانال خبری هورنیوز
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code