امامان جمعه خواستار برخورد جدی با عاملان حادثه متروپل آبادان شدند

امامان جمعه سراسر کشور در خطبه‌های این هفته خواستار برخورد جدی با عاملان و مسببان حادثه متروپل آبادان شده و تاکید کردند: نظارت بر ساخت و سازها از آنجا که پای جان مردم در میان است امری واجب و ضروری است.
کد خبر : 705366
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۳
امامان جمعه خواستار برخورد جدی با عاملان حادثه متروپل آبادان شدند

هورنیوز – در ادامه به بخشی از این سخنان اشاره می شود:

 

حجت‌الاسلام سیدمحمدنبی موسوی‌فرد امام جمعه اهواز ضمن تسلیت به مصیبت دیدگان حادثه فروریختن برج متروپل آبادان بر پیگیری و معرفی مقصران این حادثه که به جانباختن تعدادی از شهروندان منجر شد، تاکید کرد.

 

از روز دوشنبه که این حادثه رخ داد، وزیر کشور شبانه روز در محل حاضر بوده و مدیریت را برعهده داشته، معاون اول رییس جمهور نیز امروز به محل حادثه آمده، مسئولان استانی و نیروهای امدادی از خوزستان و برخی استان‌ها نیز حضور داشتند و خود نیز چندین بار برای پیگیری امور و بازدید حضور یافتم.

 

افرادی که زیرآوار هستند شاید یک درصد احتمال زنده‌ بودنشان وجود دارد به همین دلیل باید اجازه دهیم که کار آواربرداری به سرعت انجام شود و مابقی اجساد نیز جستجو شود.

 

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی امام‌جمعه موقت قم گفت: در ساخت و سازها نسبت به ایمنی ساختمان‌ها اهتمام بیشتری شود. دلبستگی به ایمنی ساختمان ها و جلوگیری از اعمال نفوذ در ساخت و سازهای عمرانی از عبرت های مهم این حادثه دلخراش است.

 

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جامعه بوشهر گفت: به نحوی باید با مسببان حادثه ساختمان متروپل برخورد شود تا عبرتی برای دیگران باشد تا دیگر شاهد بروز چنین حوادث در کشور نباشیم.

 

مسئولان باید هرچه سریع‌تر صحنه را مدیریت و از آلام مردم و مصدومان بکاهند و نباید بعد از وقوع چنین حوادثی به فکر علاج واقع بیفتند بلکه باید با برنامه ریزی و نظارت دقیق و انجام کار اصولی از بروز چنین حوادث دلخراشی پیشگیری کنند. انتظار می‌رود در دولت مردمی، جهادی و انقلابی سیزدهم این نگاه دقیق بر روند اجرای پروژه ها حاکم باشد و از مسئولان تقاضا می‌شود برنامه نظام مهندسی و بررسی استحکام ساختمان‌ها از همان ابتدا انجام شود تا شاهد بروز چنین حوادثی نباشیم.

 

حجت الاسلام و المسلمین اله نور کریمی تبار نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: تخریب ساختمان متروپل مصیبت سخت و در عین حال پندآموزی بود و باید نکات مقام معظم رهبری در خصوص بررسی این حادثه تلخ، مورد توجه قرار گیرد و علت این حادثه واکاوی شود.

 

ساخت و سازهای نامناسب در استان ایلام انجام می شود و گزارش‌های ناخوشایندی در این زمینه به گوش می رسد که به مسوولان مربوطه، شهرداران، اعضای کمیسیون ماده پنج و شورای شهر تذکر داده شد.

 

برخی به خاطر منافع شخصی خود در کوچه‌های بن‌بست و جاهای باریک و جاهایی که امکان امدادرسانی ندارد مجوز ساخت و ساز می دهند و دلال هایی هستند که در این ساخت و سازها بهترین سود را به جیب می‌زنند و کمترین بودجه به حساب شهرداری واریز می کنند که باید بررسی شود.

 

آیت الله سید نصیر حسینی نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج گفت: نظارت بر ساخت و ساز ها امری واجب و ضروری است چرا که اگر در این زمینه کوتاهی شود جان و مال مردم در معرض خطر قرار می گیرد.

 

وقوع چند زلزله در سال های اخیر در کهگیلویه و بویراحمد نشان داد که ضعف نظارت باعث تخریب بسیاری از ساختمان های در شهر های یاسوج و سی سخت شده است از این رو شهرداری ها و نظام مهندسی موظف هستند قوانین سختگیرانه تری برای اجرای ساختمان ها اجرا کنند و با افرادی که در این زمینه کوتاهی می کنند برخورد قاطع شود.

 

حجت الاسلام علی خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: مسائله پیش آمده در یکی از استان‌های کشور و ریزش ساختمان یک جنایت است که نشان می‌دهد باید نظارت‌ها بیشتر باشد چراکه این این مهم به منفعت بوده و انصاف و عدالت نیز رعایت خواهد شد.

 

رهبری در این خصوص تاکیدکردند که نظارت امری مهم بوده چرا که عدالت رعایت می شود که این به نفع همگان است.

 

حجت الاسلام سید حسین حسینی امام جمعه شهرستان پردیس گفت:  مسئولان استان خوزستان و دستگاه‌های مرتبط در سطح ملی، دولت و قوه قضاییه با عوامل این کم‌کاری‌های فاجعه‌بار و با مدیرانی که با سهل‌انگاری و ترک فعل خود، موجب این حادثه تلخ شده‌اند برخورد قانونی و قاطعانه کنند.

 

ساخت و سازها، نظارت‌ها و مجوزها باید دقیق و مهندسی و سختگیرانه و منطقی صورت بگیرد تا شاهد اینگونه اتفاقات تلخ نباشیم.

 

حجت الاسلام میثم تارم امام جمعه جیرفت در جنوب استان کرمان گفت:  متولیان نظارت بیشتری بر کیفیت فنی ساخت و سازها داشته باشند و باید با تعهد و ایمان به این موضوع حساس باشیم تا شاهد تکرار چنین حوادثی نباشیم.

 

آیت الله سید احمد علم الهدی امام جمعه مشهد گفت:  دولت دست به یک حرکت اصلاح طلبانه زده و یارانه را به جیب ۷۲ میلیون نفر ریخته است و در چنین شرایطی ایجاد گرانی در کشور و احتکار کالا از هر جنایتی بدتر است.

 

کسانی که قبلا اجناس خود را با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریده اند و حالا که ارز از کالا حذف و قیمت ها تغییر کرده، درصدد فروش آن به قیمت روز و دریافت سود ۱۰۰ درصدی هستند بدانند پول حاصل از آن، بی انصافی و حرام بوده و به فرموده امام صادق (ع) نجس است.

 

مساله گرانی در کشور بی تاب کننده است، بنا به فرموده امام صادق (ع) گرانی موجب بداخلاقی، از بین بردن امانتداری و ارتکاب به دزدی، افسردگی و دلمردگی می شود.

 

حجت الاسلام محمدعلی قدس‌پور امام جمعه موقت سمنان گفت: اگر به دنبال جراحی اقتصادی هستیم، باید با تعریف پیوست فرهنگی، مواظب بود مردم بداخلاق نشوند و در جامعه آسیب ایجاد نشود.

 

در اجرای طرح های اقتصادی مراقب باشیم امت‌داری از بین نرود در غیر این صورت، تقوای حاکمیتی را رعایت نکردیم و دروغ، بداخلاقی و خیانت زیاد می شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر محمدی لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران و امام جمعه ساری گفت:  نشانه انقلابی بودن و انقلابی ماندن تغییر نکردن سبک زندگی مسوولان است و مردم انقلابی هم تغییرات زندگی مسوولان را رصد می‌کنند تا ببینند آیا در پایان مسوولیتشان وضع زندگی آنان همانند قبل از گرفتن مسوولیت بوده است.

 

همه وظیفه داریم و متعهد هستیم تا ارزش های انقلاب را حفظ و به انقلابی ماندن توجه کنیم و مسوولان خرد و کلان جامعه نیز باید انقلابی ماندن خود را اثبات کنند و نباید زندگی آنان با سوء استفاده از پست و بیت المال تغییر کند.

 

آیت‌الله سید کاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان گفت: نیاز است همه مسوولان اعم از دولت، قوه قضاییه و مجلس دست در دست هم دهند تا جلوی ایجاد گرانی‌ها را در جامعه بگیرند.

 

برخی گرانی‌ها از روی ناچاری بود که دولت برای آن تدابیری را اتخاذ کرد اما برخی در این میان به بهانه‌های مختلف بازار را به هم ریختند و دست به گرانی کالاها و اجناس دیگر زدند.

 

حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان گفت: اکنون در شرایط جنگ ترکیبی قرار داریم و همه باید دولت را در این جنگ یاری کنیم زیرا دولت شجاعانه وارد میدان شده تا در اقتصاد کشور تحول به وجود بیاورد.

 

رهنمودها و سخنرانی راهبردی مقام معظم رهبری در تذکرات به نمایندگان مجلس راه را برای همه چهره هایی که می خواهند انقلابی باشند و انقلابی بمانند روشن کرد مخاطب ایشان تمامی نخبگانی هستند که می خواهند انقلابی باشند و انقلابی بمانند؛ معظم‌له بخشی از مصادیق انقلابی را در این سخنان برشمردند که یکی از آنها از خود گذشتن است.

 

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: هوشیاری در برابر توطئه‌ها و نقشه‌های شوم دشمنان، رسالت خطیر دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشور است.

 

دشمنان از هر ابزاری برای نفوذ و ضربه زدن به نظام اسلامی استفاده می‌کنند و در این شرایط وظیفه دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی بسیار سنگین است از این رو دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی باید با هوشیاری کامل تمام توطئه‌ها و نقشه‌های شوم دشمنان را شناسایی و در نطفه خفه کنند و با تمام قدرت از امنیت کشور صیانت کنند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالرضا محمودی امام جمعه موقت شیراز گفت: باید نظام اداری در راستای حل مشکلات و باز کردن‌ گره‌های زندگی مردم باشد و بر این اساس، اصلاح شود.

 

تحول ساختار اداری کشور ضروری است، نظام اداری امروز یک نظام کمیت‌محور است و حرف اول را آمار می‌زند، این امر سبب می‌شود ارباب رجوع در ادارات سرگردان شوند.

 

گویا برخی از مدیران فراموش کردند برای باز کردن گره مردم سرکار هستند، این صندلی و جایگاه برای باز کردن گره کار مردم است اما تا زمانی که معیار بازدهی نظام اداری تاثیرگذاری و رفع مشکلات مردم نباشد، آمار و کمیت ملاک ارزیابی می‌شود.

 

آیت الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر قزوین گفت: ما از دولت انقلابی تشکر می‌کنیم که آبروی خود را برای درمان اقتصاد گذاشت تا آفت بی عدالتی را از پیکره اقتصاد جدا کند.

 

امام جعفر صادق (ع) فرمودند که اگر گرانی پیش بیاید یکی از عوارض آن بداخلاقی است و به امانتداری آسیب می رساند و مسلمانان را به زحمت می اندازد.

 

ما از دولت تشکر و خواهش می کنیم با مدیریت میدانی و با جدیت وارد عمل شوند و از معیشت و سفره مردم نگهبانی کنند تا مردم سختی این دوران را بتوانند به راحتی بگذرانند و بیشتر از این، فشار به آنها وارد نشود. از مردم نیز حقیقتا باید تشکر کنیم که بسیار آگاهانه و با بصیرت با نظام جمهوری اسلامی همراه شدند برای اینکه این اتفاق و جراحی اقتصادی رخ بدهد.

 

حجت الاسلام بهروز شمسی فر امام جمعه موقت خرم‌آباد گفت: با توجه به جراحی بزرگ اقتصادی و هدفمندی یارانه‌ها ، متاسفانه برخی با احتکار کالاهای ضروری کار را برای مردم مشکل کردند که باید با آنها برخورد جدی شود. تقوای اقتصادی در این دوران که بحث هدفمندی یارانه هاست یک امر ضروری است و برخورد با احتکارکنندگان باید در اولویت قرار گیرد.

 

حجت الاسلام سید احمد محمودی امام جمعه موقت اصفهان گفت: دشمنان انقلاب بیش از اینکه بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود متکی باشند چشم امید به خطاهای مسوولان و مدیران ما دوخته‌اند.

 

مسوولان باید بدانند کار کردن برای مردم جزیی از دین است و از آن جدا نیست. امروز مدیریت جوامع سخت ‌تر شده است و مسوولان باید به صورت شبانه روزی بر جریان مدیریت کشور تلاش و نظارت کنند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امام جمعه تبریز گفت: نمایندگان مجلس برای اجرایی کردن فرامین رهبری همت کنند تا زمینه تخلفات در برخی اداره‌ها ایجاد نشود.

 

طبق بیانات رهبری هر یک از قوا وظایف مشخصی دارند، از این رو از مسوولان درخواست می شود با نمایندگان مشورت کنند.

 

ارسال به تلگرام
کانال خبری هورنیوز
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code