تبدیل وضعیت ایثارگران قراردادی،پیمانکاری و شهدای نفت به کجا رسید؟

تعداد مشمولان بند «و» ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه در وزارت نفت حدود ۵ هزار نفر هستند که به‌رغم محدودیت‌های بودجه‌ای، وزیر نفت با نگاهی مثبت، تبدیل وضعیت تمام مشمولان را لازم‌الاجرا خوانده‌اند.
کد خبر : 698195
تاریخ انتشار : ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷
تبدیل وضعیت ایثارگران قراردادی،پیمانکاری و شهدای نفت به کجا رسید؟

هورنیوز – وزارت نفت دولت سیزدهم درحالی آغاز به کار کرد که در سایه بی‌توجهی نسبت به معیشت کارکنان نفت در طول ۸ سال گذشته و تجمیع مطالبات صنفی نفتی‌ها از کارکنان رسمی، قرارداد موقت، پیمانکاری، بازنشستگان و ایثارگران با حجم عظیمی از مشکلات و موانع بر سر اصلاح وضع موجود مواجه است.

 

در این بین اما به نظر می‌رسد که رویکرد وزارت نفت نه در نادیده انگاشتن مطالبات نفتی‌ها است نه کنترل رسانه‌ها و جریان‌سازی علیه وضعیت معیشتی کارکنان نفت، بلکه در دوران جدید بسته به بضاعت و توانمندی این وزارتخانه قرار است جلسات متعددی بین نمایندگان اقشار مختلف از کارکنان نفت با معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی این وزارتخانه برگزار شود و حل مشکلات نفتی‌ها در فضای تعامل و با یک برنامه‌ریزی دقیق به صورت گام به گام پیگیری شود.

 

یک نکته مثبت از تیم مدیریتی اوجی در وزارت نفت

یکی از نکات مثبت مدیران فعلی وزارت نفت در دولت سیزدهم این است که اکثر این مدیران برخلاف دولت گذشته در بدنه نفت پله پله مسیر رشد را طی کرده‌اند و بدین صورت تمامی مشکلات کارکنان نفت را با پوست و گوشت و استخوان خود لمس کرده‌اند.

 

به طور مثال جواد اوجی وزیر نفت پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه نفت، کارش را روی دکل ۷۸ فتح ملی حفاری و با شست‌وشوی رزوه‌های کیسینگ آغاز کرده است لذا بر سختی و صعوبت کار نفتی‌ها به خوبی آشناست.

 

جواد اوجی وزیر نفت بعد از شهید تندگویان دومین وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران است که از بدنه نفت به ریاست این وزاتخانه رسیده و به اصطلاح یک وزیرِ نفتی است. همچنین سوابق انتصابات جواد اوجی وزیر نفت نیز نشان می‌دهد که همه این مدیران از بدنه تخصصی حوزه خود در نفت انتخاب شده‌اند و با سختی‌ها و چالش‌های این حوزه به خوبی آشنا هستند.

 

تبدیل وضعیت ایثارگران قراردادی در دست پیگیری

اما فارغ از مقدماتی که ذکر شد، در روزهای اخیر و بر اساس رصد خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سه مطالبه نفتی‌ها در فضای مجازی بیشتر از سایر مطالبات به چشم می‌خورد. این سه مطالبه شامل موارد زیر است:

 

وضعیت کارکنان مشمول بند «و» ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه
وضعیت کارکنان مشمول بند «د» تبصره ۲۰ قانون بودجه ۱۴۰۰
وضعیت استخدام فرزندان فوت ناشی از کار و تبدیل وضعیت شهدای رگ سفید
درباره مطالبه شماره ۱ در گذشته جواد اوجی وزیر نفت و مهدی علی‌مددی معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت توضیحات شفافی را ارائه کرده‌اند. بند «و» ماده ۴۴ مربوط به تبدیل وضعیت ایثارگران قرارداد موقت وزارت نفت به قرارداد رسمی است.

 

در این راستا جواد اوجی با اشاره به اینکه وزارت نفت ۱۰۳ هزار نیروی حجمی یا پیمانکاری، حدود ۳۴ هزار نفر نیروی قرارداد مدت‌موقت و ۲ هزار نفر نیروی قرارداد مدت‌معین دارد، افزود: در بحث تبدیل وضعیت ایثارگران، نزدیک کل مجموعه ایثارگرانی که در دولت هستند ما همین مقدار را هم در وزارت نفت داریم. این موضوع تبصره ۲۰ قانون است و بی‌شک مخالفتی با آن نیست و به‌طور حتم تبدیل وضعیت برای نیروهای ایثارگران رقم خواهد خورد. انجام این موضوع فرآیندی دارد و صحت‌سنجی آن زمان‌بر خواهد بود، اما امیدواریم و اراده بر این است تا یک سال آینده همه نیروهای ایثارگر وزارت نفت در حوزه نیروهای پیمانکاری، قراردادهای مدت‌موقت و مدت‌معین جذب شوند.

 

همچنین علی‌مددی معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت درباره مشمولان ایثارگر توضیح داد: تعداد مشمولان بند «و» ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه در وزارت نفت حدود ۵ هزار نفر هستند که به‌رغم محدودیت‌های بودجه‌ای، وزیر نفت با نگاهی مثبت، تبدیل وضعیت تمام مشمولان را لازم‌الاجرا خوانده‌اند. بخش عمده کارها برای تبدیل وضعیت این کارکنان انجام شده و به‌منظور تکمیل فعالیت‌ها،  نشستی با مدیران منابع انسانی در سطح وزارت نفت خواهیم داشت و در تلاشیم با تدوین سازوکارها و رفع موانع پیش رو، این فرآیند را نیز تا پایان سال نهایی کنیم و به سرانجام برسانیم و به همه تعهدهای صنعت نفت در این موضوع عمل کنیم.

 

بررسی‌های میدانی نیز حاکی از آن است که این وعده وزیر نفت در حال پیگیری و تحقق است و سمت‌های مشمولین در حال ارسال و تایید نهایی است.

 

پیشنهاد وزارت نفت برای باز کردن گره کور تبدیل وضعیت ایثارگران پیمانکاری

مطالبه مورد دوم نفتی‌ها درباره وضعیت کارکنان مشمول بند «د» تبصره ۲۰ قانون بودجه ۱۴۰۰ ناظر به استخدام «ایثارگران پیمانکاری» است. به بیان دیگر طبق این قانون، مجلس شورای اسلامی وزارت نفت را مکلف کرده است که همه مشمولین این بند را در وزارت نفت استخدام کند. البته برخی از مشکلات فعلی منابع انسانی وزارت نفت ناشی از تجمیع ۸ سال ناکارآمدی دولت یازدهم و دوازدهم است و طبیعی است که نتوان این مشکلات را یک شبه حل کرد.

 

اجرای بند «د» تبصره ۲۰ مستلزم وجود زیرساخت است. طی بررسی‌های میدانی، جمع کثیری از نیروهای ارکان ثالث مشمول شرایط اعلامی آیین‌نامه این قانون هستند که تعدادشان بین ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر است. با توجه به تعداد زیاد این مشمولین امکان تبدیل وضعیت همه آنها به هیچ عنوان میسر نیست، زیرا به این تعداد پست سازمانی در وزارت نفت وجود ندارد.

 

در این راستا وزارت نفت بنا دارد با نمایندگان مجلس شورای اسلامی نشستی برگزار کرده و شیوه اجرای این بند قانونی را مورد بررسی بیشتری قرار دهد. پر واضح است که ایجاد تعهد برای ایثارگران پیمانکاری و عدم توان انجام تعهد توسط وزارت نفت باعث بی‌انگیزگی و سرخوردگی این بخش از نیروی انسانی صنعت نفت خواهد شد که به شدت با روح فعالیت‌های صنعت نفت منافات دارد. در این بین به نظر می‌رسد یکی از راهکارهای پیش‌رو اعطای سهمیه ۲۵ درصد به ایثارگران پیمانکاری در جذب‌های آتی در وزارت نفت باشد.

 

نگاه مثبت وزارت نفت به معیشت خانواده‌های شهدای کار

مطالبه مورد سوم درباره استخدام فرزندان فوت ناشی از کار و تبدیل وضعیت شهدای رگ سفید است. به نظر می‌رسد بخشنامه مربوط به این مطالبه که در زمان بیژن زنگنه لغو شده بود، در حال احیا شدن است و طبق کسب اطلاع صورت گرفته، مشمولین این موضوع توسط شرکت‌های متبوعه مورد کارشناسی قرار خواهند گرفت.

 

در این راستا واحدهای مددکاری و مدیریت منابع انسانی این شرکت‌ها باید موضوع را مورد بررسی قرار داده و از طریق مدیرعامل شرکت‌های اصلی به معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت منعکس تا مجوزهای مربوطه اخذ و صادر گردد. طبق اخبار واصله وزارت نفت با دید مثبت به این موضوع نگاه خواهد کرد.

 

ارسال به تلگرام
کانال خبری هورنیوز
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code