اختصاص ۷۲۹ میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه/ کاهش قیمت نفت موجب کسری بودجه نمی‌شود/ وزیر پیشنهادی علوم را به وقتش معرفی می‌کنیم

سخنگوی دولت گفت: ۷۲۹ میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافت.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیأت دولت در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های مختلف اظهارداشت: جلسه امروز هیأت دولت با تجلیل از عزاداری عاشقانه مردم متدین ایران توسط رئیس‌جمهور و هیأت وزیران آغاز شد.

سخنگوی دولت بر همین اساس اختصاص ۷۲۹میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه را از مصوبات مهم امروز هیأت دولت دانست و گفت: این اعتبار برای اجرایی شدن مطالباتی که توسط ستاد احیای دریاچه ارومیه صورت گرفته بود اختصاص یافت.

وی با با بیان اینکه کلیه برنامه‌های رهاسازی از سدهایی که آب آنها به دریاچه ارومیه می‌ریزد انجام گیرد،‌ گفت: حداقل ۸ درصد کاهش مصرف توسط بخش‌های مختلف در حوزه آبریز دریاچه ارومیه، ممنوعیت تبدیل الگوی زراعی به باغی در حوزه آبریز و تبدیل کشت چغندر به گندم و پرداخت مابه‌التفاوتی به کشاورزانی که درآمدشان تقلیل می‌یابد  صورت گرفته است.

نوبخت در ادامه نشست خبری خود درباره لایحه خروج از رکود و اینکه گفته می‌شود توسط یک موسسه تحقیقاتی انجام شده، تصریح کرد: لایحه خروج از رکود را دولت تهیه کرده و اینکه گفته شود توسط یک مؤسسه تحقیقاتی صورت گرفته سخن درستی نیست.

سخنگوی دولت همچنین گفت: البته منظور از دولت فقط هیأت وزیران نیست بلکه همه نهادهای مرتبط با دولت است؛ همچنین علاوه بر اقداماتی که توسط وزرا صورت گرفته یک مؤسسه تحقیقاتی در دولت بود که اقدامات لازم را انجام داد و در نهایت وزارت امور اقتصادی و دارایی آن را تهیه کرد، جلسات متعددی را در دفتر آقای طیب‌نیا داشتیم و بنده نیز در آن مشارکت کردم که امیدواریم مجلس در خصوص این لایحه تسریع لازم را داشته باشد.

وی درباره تک‌نرخی بودن ارز نیز یادآور شد: دولت یک نرخ بیشتر به صورت رسمی نمی‌شناسد و آن ۲هزار و ۶۵۰ تومان است که نرخ بین تسعیر دلار و ریال به شمار می‌رود، البته همانند سایر کشورها یک بازار غیررسمی هم وجود دارد اما دولت همان یک نرخ را دارد.

نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره نحوه انتخاب رئیس‌کل بانک مرکزی نیز یادآور شد: در مراحل تدوین قانون برنامه پنجم برای انتخاب رئیس کل بانک مرکزی سازوکاری طراحی کردند که دولت نسبت به آن اعتراض داشت و به همین دلیل مقام معظم رهبری این موضوع را به مجمع ارجاع دادند و نهایتاً جمع‌بندی این شد که رئیس‌کل بانک مرکزی توسط وزیر اقتصاد و دارایی پیشنهاد و هیأت وزیران آن را تأئید کند و در نهایت با ابلاغ رئیس‌جمهور باشد؛ در این زمینه نیز اتفاق خاصی نمی‌افتد و مشکلی پیش نمی‌آید، قبلاً‌ مجمع عمومی بانک‌ها تأئید می‌کردند و اکنون وزرا این کار را می‌کنند.

سخنگوی دولت درباره وزیر پیشنهادی علوم نیز یادآور شد: دولت به وقت وزیر پیشنهادی علوم را به مجلس معرفی می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا در بودجه ۹۳ کسری بودجه و متمم خواهیم داشت، اظهار داشت: می‌توانیم سال ۹۳ را به دو نیمه تقسیم کنیم. البته مقدار فروش همان یک میلیون بشکه نفت خام بود که ۳۰۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۱۲۰ هزار بشکه هم در ارتباط با پالایشگاه‌های داخلی است. مجموعا منابعی که به دست می‌آید یک میلیون و ۴۲۰ هزار است. قیمت هر بشکه نفت خام در بازارهای جهانی در نیمه اول امسال ۱۰۴ دلار بود در حالی که در بودجه ما ۱۰۰ دلار پیش‌بینی کرده بودیم. الان با توجه به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، پیش‌بینی می‌کنیم که به طور متوسط در نیمه دوم ۸۲ دلار بسته شود.

نوبخت افزود: در مورد این ۸۲ دلار قیمت با یکی دوماه وقفه بر ریال خزانه تاثیر می‌گذارد. در نتیجه، مجموع این ۸۲ دلار و ۱۰۴ دلار مبلغ ۱۸۶ دلار می‌شود که برای تعیین قیمت متوسط آن را تقسیم بر ۲ می‌کنیم که به قیمت ۹۳ دلار می‌رسیم بنابراین قیمت هر بشکه نفت خام برای ما و بر طبق پیش‌بینی ۹۳ دلار خواهد بود.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما همان روالی که در گذشته انجام می‌دادیم را ادامه خواهیم داد و هزینه را برطبق میزان درآمد انجام می‌دهیم. الان هم همه منابع ما تحقق نیافته است. بنابراین وقتی کسری بودجه پیش می‌آید که بدون توجه به کاهش درآمد روال هزینه‌کرد را ادامه دهیم، اما ما هزینه را هدفمند اداره می‌کنیم.

نوبخت بر همین اساس منابع را مالیات‌ها واگذاری دارایی‌های مالی و اوراق مشارکت اسناد خزانه و فروش سهام عنوان کرد و گفت: البته ما به همان میزانی که درآمد داریم هزینه خواهیم کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی مبنی بر چرایی اینکه هیأت دولت در راهپیمایی روز ۱۳ آبان حضور نیافته بودند، گفت: ۱۳ آبان روز دانش‌آموز است و وزیر آموزش و پرورش در آن حضور داشت.

نوبخت همچنین گفت که بودجه سال ۹۴ در مراحل پایانی‌ اش قرار دارد و این لایحه را در معاونت تهیه و به دولت ارائه خواهیم داد و در وقت قانونی به مجلس ارائه می‌شود.

سخنگوی دولت در خصوص برنامه ششم نیز یادآور شد: به موازات لایحه بودجه این برنامه را نیز همکاران ما در حوزه معاونت تهیه می‌کنند؛ سه کار عمده معاونت برنامه‌ریزی، تهیه بودجه، برنامه و مدیریت تخصیص است.

وی در ادامه این نشست خبری به نظرات مرکز پژوهش‌های مجلس درباره لایحه خروج از رکود اشاره و تصریح کرد: ما این لایحه را به مجلس ارائه کرده‌ایم و در آنجا به کمیسیون برنامه و بودجه رفته است و طبیعی است که در حین بررسی‌ها مرکز پژوهش‌ها نیز نظرات خود را داشته باشد.

نوبخت درباره موضوع اقتصاد مقاومتی نیز خاطرنشان کرد: در شورای اقتصاد بررسی‌ها صورت و برنامه‌ها تصویب شد و به دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود.

وی اضافه کرد: یک دوره برای امسال و سال آینده و یک دوره نیز برای برنامه ششم است و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را که برای کشور در این برهه بسیار ضروری است اجرا می‌کنیم.

نوبخت در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا کشور می‌تواند ارزان اداره شود، گفت: این حرف درستی است و برای این کار باید بهره‌وری را زیاد کنیم.

سخنگوی دولت درباره ارزش خدماتی که ارائه می‌شود، نیز خاطرنشان کرد: پرداخت‌های مردمی که ۱۰درصد بود در شهرها به ۶درصد و پرداخت روستائیان از ۵ به ۳درصد کاهش داریم و تلاش کردیم پرداخت‌های غیررسمی در بیمارستان را نیز واقع‌بینانه کنیم و اجازه ندهیم با اصلاح‌ زیرمیزی از بیماران پول بگیرند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اجرایی شدن سند مهندسی فرهنگی کشور نیز گفت: این سند باید اجرایی شود و امروز نیز سند راهبردی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌الملل در دستور کار دولت بود و برای واقع‌بینی به کمیسیون فرهنگی اعاده شد تا بتوانیم هم سند مهندسی کشور و هم سند راهبردی جمهوری اسلامی را در سطح بین‌الملل شاهد باشیم.

نوبخت در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه یک وکیل ۳۲میلیارد تومان برای عملکرد یک وزارتخانه دریافت کرده است، گفت: اقدامات قانونی از سوی دستگاه‌های نظارتی درون دولت در حال انجام است و اقدامات قانونی را انجام داده‌ایم؛ هم صرفه‌جویی و هم سالم‌سازی در فرآیند ارائه خدمت به مردم در دستور کار دولت است.

ی گفت: دولت مبلغی به پیمانکاران برای طرح‌های عمرانی پرداخت نموده است. در سال گذشته ۲۳ هزار میلیارد تومان از این مطالبات پرداخت شد که ۱۱ هزار میلیارد تومان در بهمن‌ماه و ۱۲ هزار میلیارد در اسفند و ۴۸۱۰ میلیارد تومان در ۲۸ اسفند پرداخت شد و به دلیل اینکه فرایندی از خزانه باید طی شود تا پول به دست پیمانکاران برسد این پرداخت به صورت کامل انجام نشد و بخش قابل توجهی از آن که حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان بود در نیمه اول امسال پرداخت شد.

نوبخت ادامه داد: می‌توانیم بگوییم در نیمه اول امسال ۲۵ هزار میلیارد تومان در جهت تسویه مطالبات گذشته و انجام کارهای جدید پیمانکاران پرداخت صورت گرفته است. ما جلساتی با پیمانکاران محترم به صورت ماهانه برگزار می‌کنیم که تمام مهندسان و مشاوران فنی کشور در آن حضور دارند و همکاران ما در بخش خصوصی هستند.

وی با بیان اینکه ما دو بودجه جاری و عمرانی داریم تصریح کرد: بودجه جدید مستقیما به عنوان حقوق و مزایا به کارکنان دولت تعلق می‌گیرد، اما بودجه عمرانی را به کارکنان دولت نمی‌دهیم و این به گروه دیگری از همکاران ما که استخدام دولت نیستند و مشاغل آزاد دارند به آنها می‌دهیم که طرح‌های عمرانی را انجام دهند و ما به این ترتیب با این همکاران ارتباط و جلساتی داریم.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره استفاده دولت از برخی شخصیت‌ها نیز، تصریح کرد: دولت از همه ظرفیت‌هایی که به عنوان ظرفیت ملی هستند برای پیشبرد اهداف ملی استفاده می‌کند.

https://hoorkhabar.ir/436458کپی شد!
40
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.