مقید هستیم که به همه به یک نسبت یارانه ندهیم/ تشکیل کارگروه تامین اعتبار مسکن مهر

سخنگوی دولت با بیان اینکه در پرداخت یارانه ها مقید هستیم که به همه به یک نسبت یارانه ندهیم، گفت: با توجه به اینکه درباره مسکن مهر کار ناتمام داریم کارگروهی برای تامین اعتبار بخش های روبنایی و زیربنایی مسکن تشکیل شود.

محمدباقر نوبخت شب گذشته با حضور در برنامه ثریا در شبکه اول سیما اظهار داشت: تلاش کردیم تمام راه های ایجاد تورم در سال های اخیر را ببندیم.

وی یادآور شد: تورم به عنوان افزایش چشمگیر قیمت٬ در دوره‌ای معین از چند عامل نشات گرفته بود که یکی از آنها از بین رفتن تعادل میان عرضه و تقاضا بود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور تاکید کرد: اگر به هر دلیلی قدرت خرید را دامن بزنیم و عرضه وجود نداشته باشد قیمت ها افزایش می یابد از این رو برای کنترل این مهم٬ به دنبال افزایش عامل تقاضا گشتیم.

نوبخت با اشاره به دلایل افزایش نقدینگی توضیح داد: پایه پولی و ضریب فزاینده پولی یکی از دلایل افزایش نقدینگی است و این پایه پولی از سوی حاکمیت کنترل می شود.

وی تاکید کرد: در سال های اخیر کسری بودجه باعث افزایش پایه پولی شد از این رو سعی کردیم جلوی کسری بودجه را بگیریم.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهوری اظهار کرد: کمتر از نصف منابعی را که باید تحصیل می کردیم در سال گذشته بدست آورده بودیم. از این رو تلاش کردیم سقف بودجه را از ۲۱۰ هزار میلیارد تومان به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برسانیم.

نوبخت با بیان اینکه سعی کردیم با مردم صادقانه برخورد کنیم، گفت: مجلس لطف کرد و بودجه در نهایت به ۱۷۰ هزار میلیارد تومان رسید پس از این اقدام به دستگاه ها اعلام کردیم بر اساس این بودجه جدید هزینه کنند تا دوباره از بانک مرکزی استقراضی انجام نشود.

وی تصریح کرد: اگر قرار بود پایه پولی را رشد منفی می‌دادیم باید شیب چشمگیرتری در کاهش تورم می داشتیم؛ رشد تورم پیش از این ۴۰ درصد بود اما امروز بر اساس ارقام ارائه شده توسط مرکز آمار٬ تورم یکساله اخیر به ۲۲٫۳ برسد.

وی با بیان اینکه همچنان تورم داریم اظهار کرد: علاوه بر کسری بودجه همچنین ۴٫۱ میلیارد دلار از منابع نفتی در حسابی بود که در آن زمان نمی توانستیم برداشت کنیم و در نهایت ما از آن حساب استفاده و آن را تبدیل به ریال کرده و بخش بزرگی از مطالبات پیمانکارانمان را پرداخت کردیم.

نوبخت با اشاره به اینکه تبدیل این ارز به ریال موجب برقراری تعادل در بازار ارز شد و افزود: امروز کسانی که ریال دارند به دنبال تبدیل سرمایه خود به ارز نیستند و در این بخش شاهد ثبات نسبی هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و یادآور شد: قیمت برخی اقلام به ویژه سوخت را برای اجرای مرحله دوم هدفمندی ها افزایش دادیم.

شفاف‌سازی مالیاتی 

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری با اشاره به تلاش برای شفاف سازی مالیاتی و تکمیل زیرساخت های مورد نیاز برای این مهم ادامه داد: بر اساس توافقنامه با سازمان امور مالیاتی٬ حاضر شدیم ۵۰۰ میلیارد تومان به اعتبارات این سازمان افزوده شود تا بتوانیم یک سیستم مالیاتی مدون ایجاد کنیم و با این اقدام توانستیم بخش قابل توجهی از نظام مالیاتی را به صورت مکانیزه انجام دهیم.

نوبخت در ادامه درباره برخی اظهار نظرها درباره مالیات بانکی تصریح کرد: هیچ کشوری از سپرده های مردم در نظام مالی مالیات نمی گیرد و اگر اینکار انجام شود شاهد فرار سرمایه ها خواهیم بود.

وی تاکید کرد: در گمرک، نظام مالیاتی و دیگر بخش ها به دنبال مکانیزه کردن سیستم های کسب اطلاعات هستیم تا دقیق به سراغ بحث مالیات برویم.

*یارانه افراد خارج از کشور را قطع می‌کنیم

نوبخت در ادامه توضیح داد: نسبت به پرداخت یارانه ها مقید هستیم که به همه به یک نسبت یارانه ندهیم ما ابتدا از مردم درخواست کردیم کسانی که می توانند یارانه نگیرند به ما اعلام کنند تا یارانه‌های پرداختی به تولید اختصاص داده شود.

وی با بیان این که بیش از دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر انصراف دادند، ادامه داد: در ۹۰ روز اول، دولت یازدهم سعی کرد مباحث اطلاعاتی هدفمندی یارانه ها را شفاف کند.در این مدت شناسایی دقیق کرده و دریافتیم که مشکلات زیادی در این راه وجود دارد.

وی درباره قطع یارانه کسانی که در خارج از کشور زندگی می کنند، گفت: کسانی که خارج از کشور هستند چرا باید یارانه بگیرند؟ کسانی یارانه می گیرند که در داخل کشور هزینه افزایش سوخت را پرداخت می کنند.

به گفته وی٬ اولین افراد نگران قطع یارانه٬ افراد کم درآمد هستند و ما قطعا یارانه افراد ساکن در خارج از کشور را قطع می‌کنیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری تاکید کرد: یک ریال از اعتبارات حاصل از انصراف مردم از یارانه ها برای بخش عمران استفاده نشد و خدمات بیمارستان ها از طریق این بخش پرداخت شده است، دولت علاقه مند برای بدست آوردن منابع بیشتر است اما در این راه بدون دقت عمل نکرده و تعجیل نخواهیم داشت.

وی درباره اخذ مالیات از منازل خالی که از سوی برخی وزرا مطرح شده بود،گفت: وقتی هیات وزیران به موضوعی رای بدهد همه وزرا باید از تصمیم نهایی این هیات دفاع کنند. هر وزیری حق دارد نظری داشته باشد این نظر وقتی در هیات وزیران مطرح شود در صورتی که جمع بندی نهایی باشد، تصویب خواهد شد.

تشکیل کارگروه برای اتمام مسکن مهر

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری درباره وام ۸۰ میلیونی مسکن نیز اظهار کرد: این موضوع در کمیسیون های تخصصی در حال بررسی است و چنانچه هیات وزیران درباره آن به جمع بندی برسد، آن را مصوب می‌کند.

نوبخت درباره مسکن مهر نیز توضیح داد: با توجه به اینکه درباره مسکن مهر کار ناتمام داریم و میلیون‌ها نفر در انتظار این مسکن‌ها هستند مقرر شد کارگروه‌های مختلفی برای اتمام این نوع مسکن و دیگر کارهای ناتمام تشکیل شود تا اعتبارات بخش‌های روبنایی و زیربنایی مسکن مهر نیز تامین شود.

وی تاکید کرد: بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه برای انشعابات آب و برق مسکن مهر نیاز است از این رو در جلسه ای، این بودجه برای آماده شدن این مسکن‌ها تامین شد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری با اشاره به پرداخت وام ازدواج از عید فطر گفت: پرداخت وام ازدواج یکی از تعهدات دولت است و به رغم محدودیت ها این کار را انجام می دهیم.

نوبخت درباره برنامه ریزی های دولت متناسب با رفع تحریم ها نیز تصریح کرد: همه تلاش خود را برای رفع تحریم های غیر عادلانه به ملت ایران از سوی قدرت های بزرگ دنیا خواهیم کرد اما به هیچ وجه برنامه های آینده خود را بر اساس رفع تحریم ها انجام نخواهیم داد و برنامه ها بر اساس شرایط بد بینانه انجام می شود.

وی با اشاره به طرح های ناتمام در کشور اظهار کرد: با توجه به ناتمام بودن ۲۹۰۶ طرح بزرگ و اعتبارات وسیع مورد نیاز برای اتمام این طرح ها٬ اقدام به تکمیل طرح هایی با توجیه واقعی خواهیم کرد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری با اشاره به سفرهای استانی رییس جمهوری تصریح کرد: به جای کلنگ زدن ۳۰۰ طرح جدید در استان های مختلف تلاش می‌کنیم ۴۰ طرح را به پایان برسانیم و بیشتر به سراغ طرح هایی می رویم که قابلیت اتمام تا پایان سال ۹۳ را داشته باشد.

نوبخت تاکید کرد: رییس جمهوری در سفرهای استانی بر اساس احساسات تصمیم گیری نکرده و هر تصمیمی بر اساس کار کارشناسی و منابع موجود گرفته می شود.

وی گفت: ۱۰۰ درصد بودجه هر طرحی که در استان ها تا پایان امسال قابلیت اتمام داشته باشد از سوی دولت پرداخت خواهد شد و تفاوت این سفرهای استانی تا آخر امسال برای مردم مشخص می شود.

https://hoorkhabar.ir/237664کپی شد!
87