نخستین کارخانه نمک‌زدایی نفت با تجهیزات ساخت داخل افتتاح می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از افتتاح نخستین کارخانه نمک‌زدایی نفت با ساخت تجهیزات داخل همزمان با هفته دولت خبر داد.

حمید بورد با اعلام این خبر گفت: کارخانه نمک‌زدایی لب سفید با ظرفیت فرآورش روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت در این میدان با هدف افزایش کیفیت نفت‌خام استحصالی احداث شده و هم‌اکنون آماده بهره‌برداری است.

وی اعتبار اجرای این پروژه را ۲۳۴ میلیارد و ۱۴۵ میلیون ریال عنوان‌کرد و افزود: تجهیزات اصلی این کارخانه شامل دیسالتر، مخازن تحت فشار مایعات هیدروکربوری، گاز، سوخت و آب، مبدل حرارتی آب و نفت و کوره پیش گرمکن غیرمستقیم نفت‌خام است.

مدیرعامل مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح‌کرد: با وجود این‌که شرکت‌های خارجی از فروش قطعات و ارایه خدمات برای احداث کارخانه نمک‌زدایی لب‌سفید سرباز می‌زدند، این کارخانه در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای نخستین‌بار با استفاده از تجهیزات ساخت داخل و با هزینه کمتر و با استانداردهای جهانی در کشور ساخته شد.

بورد یادآورشد: کارخانه نمک‌زدایی لب‌سفید در هفته دولت با حضور مسئولان وزارت نفت و استان افتتاح خواهد شد.

براساس این گزارش، واحد بهره‌برداری لب‌سفید تقریباً در ۵۰ کیلومتری شهر دزفول واقع شده است. در این واحد نفت شش حلقه چاه میدان نفتی لب‌سفید فرآورش می‌شود.

کارخانه نمک‌زدایی لب‌سفید با توجه به افزایش تعداد چاه‌های نمکی و با گذشت زمان از عمر چاه‌ها، به منظور تثبیت دبی تولید کارخانه و جلوگیری از حفر چاه‌های جدید احداث به ظرفیت ۳۰ هزار بشکه در روز احداث شده و قادر به فرآورش نفت نمکی میادین لب سفید در حد مجاز کنترل کیفیت شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب است.

واحد نمک‌زدایی لب‌سفید دارای تجهیزات فرآیندی اصلی شامل نمک‌گیر برقی، کوره‌های گرمایش نفت، مبدل‌های حرارتی نفت و آب و پمپ‌های انتقال و سایر تجهیزات فرایندی مثل Degassing tank, Off-Spec tank سیستم تصفیه آب شامل Skimmer Tank، جداکننده‌های ثقلی، هیدروسیکلون و سیستم تزریق پساب به چاه‌های نفت است.

همچنین سیستم‌های جانبی این واحد نمک‌زدایی شامل بسته سیستم‌های تخلیه، سیستم تامین گاز سوخت مصرفی واحدها، سیستم تامین هوای ابزار دقیق، سیستم تامین آب مصرفی و آب رقیق‌کننده و آب آتش‌نشانی، سیستم برق‌رسانی، سیستم‌های تزریق مواد شیمیایی، ساختمان‌های مختلف اداری و صنعتی است.

در این پروژه همچون سایر پروژه‌های نمک‌زدایی باید میزان آب همراه نفت خام ورودی از میزان حدود ۱۰درصد به میزان کمتر از ۰.۱۵ درصد در خروجی و میزان نمک همراه در جریان خروجی از سیستم نمک‌زدایی باید به کمتر از ۲۹ گرم بر متر مکعب کاهش یابد.

هم‌اکنون ۲۶ پروژه در زمینه احداث و توسعه واحدهای نمک‌زدایی نفت در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در دست اجراست که هدف از اجرای آن‌ها ایجاد یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز ظرفیت جدید نمک‌زدایی است.

میدان لب سفید در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی دزفول، در مجاورت میدان‌های لالی و قلعه‌نار قرار دارد. این میدان در سال ۱۳۴۷ کشف و تولید نفت از آن در سال ۱۳۵۲ شروع شد.

https://hoorkhabar.ir/226618کپی شد!
66
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.