توسعه صنایع پایین‌دستی کلید حل مشکل اشتغال است

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: ارزش افزوده و حل مشکل اشتغال تنها با احداث و توسعه صنایع پایین‌دستی محقق می‌شود.

علی یزدانی شامگاه سه‌شنبه در آیین تجلیل از خبرنگاران این شهرستان اظهار کرد: استان خوزستان با حدود ۴.۵ میلیون نفر جمعیت و با وجود منابع فراوان و بیشترین سرمایه‌گذاری ملی که به صورت سالانه در آن صورت می‌گیرد، توسعه‌ای نامتوازن داشته است.

وی خاطر نشان کرد: دلایل این توسعه‌نیافتگی و توسعه نامتوازن باید به طور دقیق بررسی و موشکافی و برای حل این معضل چاره‌اندیشی شود.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ادامه گفت: در جنوب استان خوزستان منطقه ویژه‌ای با نگاه ملی احداث شد اما متأسفانه نگاه ما نگاه محلی است.

*هدف از ایجاد منطقه ویژه پتروشیمی حل مشکل اشتغال نبود

یزدانی تأکید کرد: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از ابتدا قرار نبود مشکل اشتغال استان و شهرستان را حل کند بلکه به این منظور احداث شد که بتواند با جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی، صنایع مرتبط و پایین‌دستی را فعال کند.

وی با بیان اینکه صنایع بالادستی و مادر ذاتاً اشتغالزا نیستند، افزود: این‌گونه صنایع بسیار انرژی‌بر، سرمایه‌بر و بعضاً با آلایندگی بیش از حد مجاز همراه هستند.

*خوزستان از توسعه صنایع پایین‌دستی کم‌ترین سهم را دارد

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با بیان اینکه استان خوزستان کمترین سهم را از توسعه صنایع پایین‌دستی دارد، تصریح کرد: دیگر استان‌ها بر خلاف استان خوزستان در حال توسعه و آبادانی هستند و صنایع پایین‌دستی آنها توسعه مناسبی داشته است.

یزدانی افزود: تولیدات منطقه ویژه پتروشیمی در استان خوزستان به مصرف نمی‌رسد و برای استفاده در صنایع تکمیلی به دیگر استان‌ها ارسال می‌شود.

*توسعه صنایع پایین‌دستی کلید حل مشکل اشتغال است

وی با تأکید بر اینکه ارزش افزوده و حل مشکل اشتغال فقط با احداث و توسعه صنایع پایین‌دستی محقق می‌شود، ادامه داد: بر اساس قانون موظف به ایجاد و توسعه صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی نیستیم و قانون چنین تکلیفی را بر عهده ما نگذاشته است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی یادآور شد: در دولت گذشته در سفر رئیس جمهور به این منطقه، ۴.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد صنایع پایین‌دستی در استان خوزستان و بوشهر اختصاص پیدا کرد.

یزدانی اظهار کرد: اما تاکنون هیچ اقدام عملی در این راستا صورت نگرفته و ایجاد صنایع پایین‌دستی در این منطقه مسکوت و بدون توجه مانده است.

وی در ادامه به موج فزاینده بیکاری در شهرستان بندر ماهشهر اشاره کرد و گفت: این شهرستان تاکنون با سه موج مهاجرت و بیکاری مواجه بوده است.

این مقام مسئول ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد موج نخست، هنگام جنگ تحمیلی موج دوم و هم‌زمان با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی نیز شاهد موج سوم مهاجرت از استان بودیم که بافت شهری بندر ماهشهر را دگرگون کرد.

*بندر ماهشهر دومین شهر مهاجرپذیر خوزستان است

یزدانی خاطر نشان کرد: شهرستان بندر ماهشهر پس از کلانشهر اهواز دومین شهر مهاجرپذیر استان به شمار می‌رود و توسعه متوازنی در آن صورت نگرفته است.

*کیفیت پایین پروژه‌های عمرانی آسیب‌شناسی شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود کیفیت پایین پروژه‌ها را مورد انتقاد قرار داد و گفت: اجرای باند دوم جاده امیدیه و همچنین جاده شادگان، علاوه بر طولانی شدن اجرای آن از کیفیت پایینی نیز برخوردار است که باید این موضوع آسیب‌شناسی شود.

یزدانی اضافه کرد: این کیفیت پایین پروژه‌ها و طولانی شدن آنها هزینه‌های گزافی در پی دارد که باید برای رفع این مشکل هرچه سریع‌تر چاره‌اندیشی شود.

در پایان این آیین با اهدای هدایایی از خبرنگاران تجلیل شد.

https://hoorkhabar.ir/202489کپی شد!
75
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.